berlin - zakupy
26 Lis 2015
Travel
4 Comments

Berlin, w porównaniu z Paryżem, Mediolanem czy Londynem wypada dość blado. Jest to jednak idealne miejsce na szybkie zakupy, a obecność wielu globalnych i luksusowych marek nie pozostawia złudzeń, iż gościmy w jednej z europejskich stolic mody…
 
Z perspektywy czasu „zakupowy” Berlin bardzo się zmienił. Luksusowe marki, które zawsze są wyznacznikiem prestiżu miasta, dobrych kilka lat temu były praktycznie nieobecne. Pamiętam jednak czasy, kiedy butiki z cenami przyprawiającymi o zawrót głowy zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, dołączając do oferty sklepów wielu popularnych marek. Centra handlowe w Berlinie są również dużą atrakcją dla wielbicieli zakupów. Dziś jedynym ograniczeniem jest wysokość środków na karcie kredytowej.
 
Dlaczego zakupy w Berlinie?
 
Bo blisko, bo światowo, bo niższe ceny, bo ogromny wybór! Polska jeszcze długo będzie rynkiem drugoligowym dla światowych marek, a Warszawa w porównaniu z Berlinem wygląda jak Outlet. I chyba Polska to bardzo bogaty kraj, bo ceny nad Wisłą są często wyższe niż nad Szprewą.
 
Tydzień handlowy w Berlinie trwa od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym, poza okresami wzmożonego popytu, czyli przed świętami czy podczas wyprzedaży – w tym czasie sklepy pracują także siódmego dnia tygodnia, przez kilka godzin. Handlowa niedziela to jednak wyjątek w Berlinie, nie reguła. Planując zakupy, warto sprawdzić godziny otwarcia ulubionego sklepu, zwłaszcza przed świętami.
 
Gdzie udać się na zakupy? Które centra handlowe w Berlinie są atrakcyjne?
 
Kürfurstendamm. Potocznie Ku’damm, najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy adres w Berlinie w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf, największa atrakcja Berlina dla miłośników zakupów. Ponad trzykilometrowa ulica handlowa, którą z jednej strony otwiera KaDeWe, z drugiej zamykają butiki luksusowych marek. W miarę przemieszczania się po Ku’dammie, obserwacja zaparkowanych wzdłuż ulicy samochodów pozwoli szybko się zorientować, w którym jej punkcie jesteśmy. Przy końcu Ku’dammu ilość i różnorodność najdroższych marek samochodowych jest tak duża, że nie pozostawia złudzeń, iż dotarliśmy do enklawy luksusu i bogactwa. Ku’damm to wypełniona sklepami, kawiarniami i restauracjami najdłuższa w Berlinie przestrzeń handlowa. Sklepy globalnych i popularnych marek z różnych poziomów cenowych ciągną się po horyzont. Ku’damm to również atrakcyjna przestrzeń spacerowa. Niezwykle tłoczna i międzynarodowa. Parkowanie na Ku’dammie jest utrudnione ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych. Najlepiej zostawić auto przy jednej z bocznych uliczek (strefa płatnego parkowania) lub na wielopoziomowym, płatnym parkingu (np. przy KaDeWe). To najlepszy sposób na bezstresowe zakupy, zwłaszcza dla kierowców bez „Grüne Plakette”.
 
Czym jest „Grüne Plakette”? Gdzie jest strefa ekologiczna w Berlinie? Zapraszam do przeczytania wpisu „Podróż do Berlin. Bez przygód za kierownicą”.
 

Zakupy w Berlinie, Kudamm, Atrakcje Berlina

Ku’damm. Najdłuższa ulica handlowa Berlina

Zakupy w Berlinie, Kudamm w Berlinie

Ku’damm, Berlin

KaDeWe. Londyn ma swojego Harrodsa, Paryż Galeries Lafayette, a Berlin KaDeWe, czyli „Kaufhaus des Westens”, co znaczy „Dom Handlowy Zachodu”. KaDeWe znajduje się w zachodniej części Berlina, która w okresie podziału Niemiec była oknem na zachodnią Europę. Wschodnia część Berlina oddzielona od zachodniej betonowym murem należała do strefy państw socjalistycznych. To już jednak historia, mur berliński runął z 9 na 10 listopada 1989 roku. Przy KaDeWe znajduje się stacja metra U-Bahn Wittenbergplatz.
 
http://www.kadewe.de/
 

Zakupy w Berlinie, Kadewe w Berlinie

KaDeWe, Berlin

KaDeWe to siedmiopiętrowy, ekskluzywny dom handlowy w dzielnicy Schöneberg przy Tauentzienstraße 21-24, która bezpośrednio przechodzi w Ku’damm. Parter zajmują luksusowe butiki oraz strefa kosmetyczno-perfumeryjna, największa jaką widziałem. Jest tu wszystko. Kolejne piętra to działy: damski, męski, dziecięcy, galanteria, elektronika, artykuły gospodarstwa domowego, wyposażenie domu i wiele innych. Są tu obecne marki z „wyższej półki”. I nawet jeśli nie planujemy zakupów, KaDeWe koniecznie trzeba odwiedzić, przynajmniej żeby zobaczyć i poczuć luksus.
 

Zakupy w Berlinie, Kadewe

Wnętrze KaDeWe, Berlin

Zbliżając się do szóstego piętra docieramy do strefy gastronomiczno-spożywczej, gdzie znajdziemy stanowiska serwujące międzynarodową kuchnię (m.in.: azjatycką, niemiecką, z przekąskami, francuską, z burgerami) oraz delikatesy. Bogaty asortyment, ceny niestety dość wysokie.
 
Na siódmym piętrze znajduje się strefa restauracyjna „Le Buffet Wintergarten”, która jest połączeniem bufetu samoobsługowego i dań przygotowywanych na zamówienie. Oczy zjedzą wszystko, zwłaszcza przy takim wyborze, a ceny wysokie i liczone za każde 100g. Gastronomiczny luksus kosztuje. Umiar zatem wskazany, a przy kasie unikniemy zdziwienia wysokością rachunku.
 

Sala konsumpcyjna, Le Buffet Wintergarten, KaDeWe, Berlin

Sala konsumpcyjna, Le Buffet Wintergarten, KaDeWe, Berlin

Ceny w KaDeWe są takie same jak w innych sklepach. Mimo że jesteśmy w ekskluzywnym domu handlowym, perfumy czy kremy kosztują tyle samo co w Douglasie, torebka Prady z zasady kosmicznie droga kosztuje tyle co w innym butiku, a ubrania tyle samo co w innych sklepach. Nie ma „extra marży”, bo też i który Niemiec byłby skłonny zapłacić więcej tylko dlatego, że kupuje w KaDeWe. Gastronomia natomiast jest nieporównywalna, więc ceny są wyższe. KaDeWe to również najatrakcyjniejsze okna wystawowe w Berlinie oraz spektakularne ekspozycje wewnątrz. Torba zakupowa z KaDeWe to „must have” wielu turystów.
 
Galeries Lafayette. Kolejnym „centrum zakupowym” jest Friedrichstraβe z przyległymi uliczkami w dzielnicy Mitte, stacja metra U-Bahn Französische Straβe. Nie tak długa (w porównaniu z Ku’dammem), ale efektowna ulica, której główną atrakcją jest ekskluzywna Galeries Lafayette, będąca biedniejszą i nie tak okazałą jak jej paryska siostra. Galeries Lafayette jest znacznie mniejsza od KaDeWe, przez to bardziej kameralna. Przy Friedrichstraβe znajdują się luksusowe butiki, jak i sklepy globalnych marek z różnych poziomów cenowych. Sama ulica i jej okolica, która znajduje się w najbardziej prestiżowej części Berlina, jest namiastką paryskiego stylu i szyku.
 
http://www.galerieslafayette.de/
 

Zakupy w Berlinie

Friedrichstraβe, Berlin

Zakupy w Berlinie

Galeries Lafayette, Berlin

Na odcinku trzech i pół kilometra, od Alexanderplatz do Potsdamer Platz, znajduje się kilka największych, berlińskich centrów handlowych. Wspomniana już Friedrichstraβe z Galeries Lafayette jest w połowie tej trasy.
 
Alexanderplatz. Wielbiciele typowych centrów handlowych powinni udać się na Alexanderplatz w dzielnicy Mitte, stacja metra U-Bahn Alexanderplatz. Znajduje się tu Alexa, jedna z największych berlińskich galerii handlowych. Ponad 180 sklepów, globalne i popularne marki oraz atrakcyjne położenie to główne atuty tej lokalizacji. Obok Alexa znajduje się GALERIA Kaufhof, która uzupełnia asortyment o marki z „wyższej półki”. W Alexa jest wielopoziomowy, podziemny parking.
 
http://www.alexacentre.com/
 
https://www.galeria-kaufhof.de/filialen/berlin-alexanderplatz/
 

Zakuoy w Berlinie, Alexa

Alexa, Alexanderplatz, Berlin

Zakupy w Berlinie

Galeria Kaufhof, Alexanderplatz, Berlin

Mall of Berlin. W kierunku Potsdamer Platz, przy Leipziger Platz 12 znajduje się nowo otwarty Mall of Berlin, stacja metra U-Bahn Potsdamer Platz. Jest to obecnie największe i najatrakcyjniejsze centrum handlowe w Berlinie z ponad 270 sklepami i 1000 miejsc parkingowych. Wiele globalnych i popularnych marek ma tu swoje sklepy. Wielopoziomowy, płatny parking przy galerii to idealne miejsce do pozostawienia auta dla osób zwiedzających okolicę.
 
http://www.mallofberlin.de/
 
Potsdamer Platz. Po drugiej stronie znajduje się Potsdamer Platz z okazałym Potsdamer Platz Arkaden. Ponad 130 sklepów, niemniej w porównaniu z Mall of Berlin czy Alexa wypada mało interesująco.
 
http://potsdamerplatz.de/potsdamer-platz-arkaden/
 
Inne okazałe centra handlowe w Berlinie to między innymi Gropius Passagen przy Johannisthaler Chaussee 317 w dzielnicy Neukölln, ponad 160 sklepów czy Spandau Arcaden przy Klosterstraße 3 w dzielnicy Spandau, blisko 130 sklepów. Oba centra są poza strefą ekologiczną Berlina.
 
http://www.gropius-passagen.de/
 
http://www.spandau-arcaden.de/
 
Hackescher Markt. Znajduje się w dzielnicy Mitte. To moje ulubione miejsce, a właściwie przestrzeń w trójkącie stacji kolei miejskiej S-Bahn Hackescher Markt i metra U-Bahn Rosenthaler Platz i U-Bahn Rosa-Luxemburg-Platz. Przy Hackescher Markt zbiegają się trzy ulice handlowe, An der Spandauer Brücke/Rosenthaler Straße/Oranienburg Straße. Od nich odchodzą kolejne ulice wypełnione sklepami. Okolica Hackescher Markt to ciekawa alternatywa dla osób poszukujących unikatowych rzeczy, jak również stroniących od typowych galerii handlowych. Znajduje się tu wiele autorskich butików młodych, niemieckich projektantów, sklepy globalnych marek, choć raczej tych, które nie są obecne w każdej galerii handlowej oraz sklepy będące połączeniem galerii-antykwariatu-second-handu. Jednym słowem: oryginalna i niezależna moda. Okolice Hackescher Markt ze swoimi uliczkami, zaułkami, oficynami i bramami tętnią życiem przez cały dzień, głównie dzięki mieszkańcom Berlina, nie turystom. Osoby bywające tu mają swój unikatowy „modowy” styl, który tworzy koloryt tego miejsca. Bardzo je lubię za bezpretensjonalność, klimat i szczerość. Jest tu artystycznie i „po berlińsku”.
 

Hackescher Markt, Berlin

Hackescher Markt, Berlin

Zakupy w Berlinie

Zbieg ulic An der Spandauer Brücke/Rosenthaler Straβe/Oranienburg Straβe. Stąd warto rozpocząć zakupowy maraton

Berlin to wielka i pojemna przestrzeń handlowa i długo by wymieniać jej zawartość. Skupiłem się na najatrakcyjniejszych adresach, zarówno pod kątem wyboru sklepów, dostępności marek, jak również przestrzeni i otoczenia. Najpewniejszym adresem jest Ku’damm, niezależnie od zasobności portfela. Prościej byłoby wymienić czego tam nie ma, bo jest niemal wszystko. W okresie przedświątecznym dodatkową atrakcją na Ku’dammie są bożonarodzeniowe jarmarki oraz efektownie przystrojona ulica. Osoby preferujące zamknięte przestrzenie powinny odwiedzić Mall of Berlin, największe centrum handlowe w Berlinie. Przyjeżdżając do Berlina na jeden dzień, warto skupić się na jednym miejscu. Czas zleci szybko, mimo wielu godzin, a i tak pozostanie niedosyt.

4 Comments

  1. Pingback:Co warto wiedzieć o Berlinie? Atrakcje Berlina.

  2. Pingback:Męskie zapachy. Edycja zimowa - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  3. Pingback:Co ciekawego poza muzeami można zwiedzić w Berlinie | Praktyczny podróżnik

  4. Pingback:Weekend w Berlinie - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *