Gmina Spiss w Tyrolu. Alpy, Austria
25 Lut 2016
Travel
1 Comment

Na pograniczu czterech państw – Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Włoch – leży niezwykły region, Tyrol, nazywany „Sercem Alp”. To tu, w południowej jego części, znajduje się wiele atrakcji i okoliczności przyrody zapierających dech w piersiach. Jedziemy do Austrii! I bynajmniej nie na narty. Wiosna w Alpach brzmi kusząco…
 
Dla jednych schyłek zimy oznacza koniec sezonu narciarskiego. Dla innych początek nowych możliwości. Wraz z nadejściem wiosny, góry otwierają swoją przestrzeń dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek oraz obcowania z naturą.
 
Góry od zawsze były mi bliskie. W czasach licealno-studenckich nie było roku, zwłaszcza latem, abym nie spędził tam wakacji. Głównym celem moich wyjazdów były Tatry. To były czasy, w których dojazd z Wrocławia do Zakopanego zajmował niemal cały dzień, a Krupówki przyciągały „ceprów” swoim góralskim charakterem. Kiedy jednak Zakopane zaczęło trącić konsumpcjonizmem i blichtrem, a po dawnym klimacie daremno było szukać śladów, przestałem tu przyjeżdżać. Moje myśli skierowałem ku Alpom.
 

Gdzieś w Alpach. Tyrol, Austria

Gdzieś w Alpach. Tyrol, Austria

Tatry poznałem dość dobrze, choć ich znawcą w najmniejszym stopniu bym się nie nazwał.
 
„Górski amator” to chyba odpowiednie określenie. Na Morskim Oku czy w Dolinie Pięciu Stawów bywałem wielokrotnie. Zdobyłem Rysy oraz Giewont. Autem czy kolejką linową nie da się tu dojechać. Można liczyć tylko na własną determinację i nogi!

Rysy znajdują się na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Góra składa się z trzech wierzchołków. Najwyższy z nich, zwany „środkowym” oraz najniższy, zwany „południowo-wschodnim” leżą po stronie słowackiej. Ich wysokości to odpowiednio 2503 metrów n.p.m. oraz 2473 metrów n.p.m.  Średni wierzchołek, zwany „północno-zachodnim” ma wysokość 2499 metrów n.p.m., znajduje się po stronie polskiej i jest jednocześnie najwyżej położonym punktem w  Polsce. Tu byłem! Giewont znajduje się w Tatrach Zachodnich, a jego wysokość to 1894 metrów n.p.m.

Przeszedłem również Orlą Perć, najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w Tatrach. Być może zabrzmi to kuriozalnie, a wprawieni i znający się na górach powiedzą, że to niemożliwe, ale tak, znalazłem się na szlaku przypadkowo, zgubiłem się. Dopiero po osiągnięciu celu dowiedziałem się, gdzie jestem i jaką drogę przebyłem. I doskonale pamiętam łańcuchy, klamry, drabinki, granie, półki skalne i kilkuset metrowe przepaście tuż za plecami. To było ekstremalne przeżycie i do dzisiaj myśląc o tym wyczynie odczuwam lęk i niedowierzanie. Tatry, mimo że okazałe, na tle Alp znacznie łagodnieją.
 

Alpy, Austria

Alpy w okolicach Spiss. Tyrol, Austria

Alpy, najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaj w okolicach Wiednia.
 
Łańcuch ma długość 1200 kilometrów. Alpy położone są na terytoriach kilku państw: Słowenii, Austrii, Włoch, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii, Francji i Monako. Najwyższym szczytem Alp i Europy jest znajdujący się po stronie francuskiej Mont Blanc o wysokości 4810 metrów n.p.m. W Tatrach najwyższym szczytem jest Gerlach, po stronie słowackiej, o wysokości 2655 metrów n.p.m. Różnica znacząca!
 
Latem i wiosną góry są wyjątkowe! Alpy austriackie należą do moich ulubionych, o każdej porze roku. Francuskie są zbyt daleko, szwajcarskie zbyt drogie i „wyniosłe”, włoskie… do Włoch jeżdżę, ale nad morze, a austriackie są blisko, przystępne cenowo i piękne!
 

Jezioro Białe w Alpach. Tyrol, Austria

Jezioro Białe w Alpach. Tyrol, Austria

Jadę do Tyrolu w Austrii.
 
Do pokonania autem blisko 1000 kilometrów w jedną stronę. Dość daleko, ale mogłem sobie pozwolić na dłuższy pobyt. Podróż rozłożyłem na dwa dni, z noclegiem w niemieckiej Norymberdze. Czas pobytu 10 dni.
 

Alpy o poranku w gęstej mgle. Austria

Alpy o poranku w gęstej mgle. Austria

Mój cel to Spiss, gmina w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck.
 
Znajduje się na wysokości 1628 metrów n.p.m. i jest najwyżej położoną gminą w Austrii. Jest również jedną z najmniejszych gmin – ze 125 mieszkańcami. Składa się z niewielu domostw, kilku pensjonatów i kościoła. Głusza, cisza i spokój. Idealne warunki do odpoczynku!
 

Kościół w Spiss. Tyrol, Austria

Kościół w Spiss. Tyrol, Austria

W Spiss nie było nawet sklepu, o restauracji nie wspominam. Aby zrobić zakupy, trzeba było „zjechać z gór”. Do najbliższego Pfunds jest 10 kilometrów górską drogą i prawie kilometr różnicy w wysokościach między miejscowościami. W promieniu 20 kilometrów znajdują się także Nauders oraz Tösens.
 

Droga dojazdowa do Spiss. Tyrol, Austria

Droga dojazdowa do Spiss. Tyrol, Austria

Spiss leży w sąsiedztwie malowniczych dolin Oberinntal i Samnaun, na granicy ze Szwajcarią, od której oddzielona jest jedynie płynącą w dole rzeką. Do granicy Włoch jest 20 kilometrów. Mogę powiedzieć, że w ciągu jednego dnia byłem w trzech państwach!
 
wyjazd - wiosna - alpy
 
Okolica, w której byłem to idealne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek.
 
W trójkącie miejscowości – Pfunds, Nauders, Prutz – znajduje się wiele kilometrów tras trekkingowych i rowerowych. Ze Spissu, w którym urywa się droga, jest już tylko bezpośrednie wejście w góry na wysokość minimum 2000 metrów n.p.m. A stamtąd droga otwarta do wielu trzytysięczników, alpejskich hal, górskich rzek i wodospadów. To miejsce, w którym kontakt z naturą jest najbliższy z możliwych i jest przeżyciem niemal transcendentnym. A i świstaki widziałem!
 

Świstak, jeden z mieszkańców Alp. Tyrol, Austria

Świstak, jeden z mieszkańców Alp. Tyrol, Austria

Zwiedzamy najbliższą okolicę na styku trzech państw!
 
Pfunds-Dorf. Malownicza tyrolska wioska u podnóża gór, w gminie Pfunds, w powiecie Landeck, na wschód od Spiss. Znajduje się nad rzeką Inn, będącą alpejskim dopływem Dunaju. Wody rzeki Inn są barwy perłowej. Może ma to związek z faktem, iż jest zasilana przez inne górskie rzeki o charakterze lodowcowym. A może to czystość jej wód sprawia, iż w świetle słońca mieni się takim blaskiem?! W Pfunds znajdują się sklepy, restauracje, a i człowieka można zobaczyć. To idealne miejsce dla osób, którym nie służy przebywanie na „wysokościach”. Pfunds to również dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy.
 

Pfunds-Dorf u podnóża Alp. Tyrol, Austria

Pfunds-Dorf u podnóża Alp. Tyrol, Austria

Rzeka Inn w Pfunds-Dorf. Tyrol, Austria

Rzeka Inn w Pfunds-Dorf. Tyrol, Austria

Samnaun. Ośrodek narciarski w Szwajcarii, w kantonie Gryzonia. Znajduje się na zachód od Spiss, w odległości 6 kilometrów. Dobrze znany miłośnikom białego szaleństwa. Są tu rozległe tereny narciarskie, które w połączeniu z trasami austriackiego ośrodka Ischgl, tworzą bardzo atrakcyjny teren do uprawiania sportów zimowych. Samnaun znany jest nie tylko z zimowych atrakcji. Jest to również obszar „Duty Free”, strefy bezcłowej. Znajduje się tu wiele sklepów z alkoholem i papierosami, kosmetyczno-drogeryjnych, odzieżowych i jubilerskich. Duży wybór! Strefa konsumpcyjnej rozpusty! Przyjeżdżałem tu głównie zatankować paliwo. Zaoszczędzone na baku kilkanaście euro to już coś!
 

W okolicy doliny Samnaun. Tyrol, Austria

W okolicy doliny Samnaun. Tyrol, Austria

Resia. Miejscowość i gmina we Włoszech w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Znajduje się 30 kilometrów na południe od Spiss. Resia leży w dolinie Venosty nad jeziorem Lago di Resia, będącym dużą atrakcją w okolicy. Lago di Resia jest sztucznym zbiornikiem utworzonym na potrzeby miejscowej elektrowni. Jezioro powstało w wyniku zalania w roku 1950 dwóch średniowiecznych wiosek – Resia i Curon. Dziś jedynym i widocznym znakiem świadczącym o istnieniu tych miejscowości jest „wyrastająca” z wody dzwonnica czternastowiecznego kościoła św. Katarzyny w dawnym Curon. W sezonie letnim Lago di Resia jest popularnym miejscem dla miłośników kitesurfingu, a tereny wokół jeziora idealnie nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek.
 

Lago di Resia we Włoszech

Lago di Resia we Włoszech

Dzwonnica kościoła św. Katarzyny. Lago di Resia, Włochy

Dzwonnica kościoła św. Katarzyny. Lago di Resia, Włochy

W kolejnej części odwiedzimy nieco dalszą okolicę i wjedziemy na lodowiec!
 

1 Comment

  1. Pingback:Moje Alpy. Droga na lodowiec Kaunertal - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *