wieden - muzeum - klimt
23 Mar 2016
Life&Art
0 Comment

Wiedeń jest mekką dla wielbicieli secesji wiedeńskiej i ekspresjonizmu, kierunków w sztuce powstałych u schyłku XIX wieku, a muzea Wiednia należą do jednych z najatrakcyjniejszych w Europie. Ze sztuką powinno się obcować sam na sam. Najlepsze reprodukcje nie są w stanie oddać klimatu oryginału. Brak w nich duszy artysty…

 
Pierwszy raz odwiedziłem Wiedeń w czasach szkoły podstawowej. W Polsce początek lat dziewięćdziesiątych, tam inny świat. Ówczesny Wiedeń zapamiętałem z perspektywy Prateru, Pałacu Schönbrunn oraz widoku z tramwaju ulicy z Paniami lekkich obyczajów stojących w świetle pomarańczowo-żółtych latarni. 
Do kolejnego wyjazdu minęło ponad dwadzieścia lat. Byłem ciekawy, jakie emocje tam zastanę. W głowie miałem literaturę Jelinek, filmy Seidla, malarstwo Klimta i Schielego.
 
wieden- weekend - muzea
 
Trasa Wrocław – Wiedeń, ponad pięć godzin autem i jestem na miejscu.
 
Jadę autostradą A4 do Gliwic, następnie autostradą A1 do Czech, przez Ostrawę, Brno i Wiedeń. Trasa dłuższa niż alternatywna przez Kłodzko, ale szybsza, a zważywszy na to, że w Czechach drogi krajowe i lokalne nie są dobrze oznakowane – i za każdym razem zbaczam z kursu, mimo że wydaje mi się, iż bacznie czytam drogowskazy – wybieram autostrady. W Czechach i Austrii obowiązują winiety, najkrótszy okres to dziesięć dni. Do kupienia na każdej stacji benzynowej, ceny jednakowe, niezależnie od kraju. Nie radzę oszczędzania i prób przechytrzenia systemu. Na pewno się nie uda i zamiast kilku euro do pokrycia będzie spory mandat. Osobiście sprawdziłem. Dawno temu, ale do dziś pamiętam szybkość reakcji austriackiej policji oraz zażenowanie własną głupotą malujące się na mojej twarzy.
 

Burgtheater. Wiedeń

Burgtheater. Wiedeń

Wiedeń jest piękny i perwersyjny jednocześnie.
 
Długo myślałem, skąd bierze się ta świadomość. Spacerując wiedeńskimi uliczkami miałem nieodparte wrażenie, że coś niezwykłego wisi w powietrzu, jakaś tajemnica. Atmosfera ekscytacji wydaje się być jakby spowita we mgle, przygaszona. Na ulicy wszyscy są zachowawczy. Austriacy są z natury „przeciętni”. Przeciętnie wyglądają, przeciętnie się ubierają, przeciętnie się zachowują. Nikt nie chce wybić się z tłumu. Przebywanie w tłumie jest najbezpieczniejszą formą przetrwania. Te przygaszone pasje i ta „przeciętność” w zestawieniu z pięknem tego miasta, bo Wiedeń jest piękny, unoszą się nad ulicami.
Skoro dostęp do takiej sztuki, architektury jaką oferuje Wiedeń, jest na wyciągnięcie ręki, jest tyle piękna wokół, a Austriacy są tacy zachowawczy i powściągliwi na zewnątrz, to znaczy, że wewnątrz kotłują się stany, tłumione emocje, których ujście znajdują w samotności, w czterech ścianach.
W literaturze, filmie czy malarstwie austriackim jest to bardzo widoczne. Może właśnie pod ich wpływem za każdym razem przechodził mnie dreszcz, kiedy przemierzałem to miasto.
Paryż też jest piękny, Paryżanie dumni ze swojego miasta, ulica jest kolorowa, pełna niezwykłych i nietuzinkowych ludzi. Wiedeń wręcz odwrotnie.
 

Ratusz, Atrakcje Wiednia, Zwieszanie

Ratusz, Wiedeń

Czy warto wybrać się do Wiednia? Wiedeń ma bardzo wiele do zaoferowania. Liczne atrakcje i zabytki są na każdym kroku.
 
Jego zwiedzanie warto rozłożyć na jeden dłuższy pobyt lub kilka krótszych, weekendowych.
Przyjętym już od dawna zwyczajem jest, aby w miejscu, w którym przebywam, spożywać tylko i wyłącznie miejscowe trunki, w tym przypadku austriackie wina. Zatem butelka do plecaka i wyruszam na podbój wiedeńskich muzeów. Paryż jest mekką dla miłośników impresjonistów i postimpresjonistów, Wiedeń to raj dla miłośników secesji wiedeńskiej i ekspresjonizmu, kierunków w sztuce powstałych u schyłku XIX wieku, których przedstawicielami są Gustav Klimt, Egon Schiele, Oskar Kokoschka. Ilość dzieł sztuki przyprawia o zawrót głowy. Do dyspozycji mamy kilka muzeów, wstęp do każdego płatny kilkanaście euro. Poruszam się pieszo, metrem – szybko, tanio; Bezpiecznie.
 
Muzea Wiednia, które zwiedziłem.
 
Belvedere Museum
 
Składa się z dolnego i górnego Belwederu oraz ogrodu, usytuowany w dzielnicy 03 Landstraße. Mój cel, czyli muzeum, to górny Belweder. Nie bez powodu zwiedzanie zacząłem właśnie od tego miejsca.
 
wieden - muzea - belvedere
 
Znajduje się tu najsłynniejszy obraz Klimta z okresu „złotego okresu”: Pocałunek. Najczęściej kopiowany motyw z twórczości malarza. Sam jestem w posiadaniu „złotego” kubka do kawy, więc byłem bardzo ciekawy swojej reakcji, kiedy znajdę się tuż przed obrazem.
 

wieden - weekend - wyjazd

Mój „złoty” kubek, Gustav Klimt, Pocałunek

W odróżnieniu od wszystkich sal ekspozycyjnych Belwederu, Pocałunek znajduje się w sali całkowicie zaciemnionej, a jedynym światłem jest punktowe oświetlenie, bezpośrednio padające na dzieło.
Obraz mnie zahipnotyzował. Nie mogłem oderwać wzroku i nóg. Jest bardzo duży, a jego kolorystyka i kompozycja niebywała. Oglądanie choćby najlepszych jego kopii w żadnej mierze nie oddają klimatu oryginału. Będąc w Wiedniu, Pocałunek koniecznie trzeba zobaczyć, niezależnie od stopnia fascynacji malarstwem. Obraz ten być może pozwoli wyzwolić skrywane zainteresowanie sztuką, tak jak wizyta w Musée d’Orsay w Paryżu zapoczątkowała moją fascynację malarstwem i historią sztuki. Pocałunek był tylko przedwstępem do spotkania z wielką sztuką jaką oferuje Wiedeń, zarówno w pozostałych salach Belwederu jak i innych muzeach. Bilet wstępu do górnego Belwederu od 14 Euro. 
https://www.belvedere.at/
 

wieden - klimt - muzeum

Gustav Klimt, „Beethovenfries” – fragment obrazu, Belvedere Museum, Wiedeń

muzeum - wieden - weekend

Egon Schiele, „Śmierć i Dziewczyna”, Belvedere Museum, Wiedeń

Albertina
 
Znajduje się w dzielnicy 01 Innere Stadt, tuż niedaleko Opery Wiedeńskiej. Jest to ścisłe centrum miasta. Na dachu wejścia do Albertiny znajdował się  –  była to tylko czasowa ekspozycja – ogromny, różowy zając, współczesne dzieło sztuki stworzone przez niemieckiego artystę Ottmara Hörla na wzór Młodego zająca Albrechta Dürera, dzieła sprzed ponad pięciuset lat, które można zobaczyć w środku. Zresztą motyw Młodego zająca jest znakiem rozpoznawczym Albertiny. Znajduje się na schodach wejściowych oraz ulotce muzeum.
 

Wejście główne do Albertiny. Wiedeń

Wejście główne do Albertiny. Wiedeń

Zbiory Albertiny są powalające, od średniowiecza do malarstwa dwudziestego wieku. Oprócz dzieł austriackich artystów, dzieła Picassa, Chagalla, Miro, francuski impresjonizm… Uczta dla konesera. Oprócz obrazów znajdują się tu również stroje, rzeźby, ceramika, przedmioty użytkowe z minionych epok. Ciekawa lekcja historii o czasach panowania Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego.
Po wizycie w muzeum warto udać się do pobliskiej kawiarni w Hotelu Sacher na najsłynniejszy wiedeński deser, tort Sachera, a następnie na spacer po starym mieście z monumentalną, a wieczorem dość groźnie wyglądającą Katedrą św. Szczepana Męczennika. Bilet wstępu do Albertiny od 11,90 Euro.
http://www.albertina.at/
 

katedra - wieden - weekend

Katedra św. Szczepana Męczennika, Wiedeń

Leopold Museum
 
Znajduje się w dzielnicy 07 Neubau, w Dzielnicy Muzeów (MuseumsQuartier). Muzeum jest hołdem dla austriackiej sztuki, zawiera największą na świecie kolekcję dzieł Schielego, które wspólnie z dziełami Klimta wiodą tu prym.
 

leopold - muzeum - wieden

Ulotka Leopold Museum, Wiedeń

Egon Schiele i Gustav Klimt byli przyjaciółmi. Z racji dużej różnicy wieku – dwudziestu ośmiu lat – Klimt początkowo wspierał i patronował młodemu Schielemu, upatrywał w nim niebywały talent. Mimo współpracy, każdy z nich wykształcił swój unikatowy i bardzo rozpoznawalny styl. Zmarli w tym samym, 1918 roku. Klimt w wieku pięćdziesięciu sześciu, Schiele dwudziestu ośmiu lat. Zwiedzanie wiedeńskich muzeów to niepowtarzalna możliwość retrospektywy obu artystów; Jak ewoluował styl Klimta, i jaki zdołał wykształcić Schiele, mimo tak młodego wieku. Cały czas zastanawiam się, jaką twórczość prezentowałby Schiele, gdyby dożył sędziwego wieku, bo już będąc młodym artystą i takim pozostając wzbudzał swoją sztuką i osobą ogromne kontrowersje. Obok Leopold Museum znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej (mumok), ale czasu na odwiedziny już nie starczyło. Bilet wstępu do Muzeum Leopoldów 12 Euro. 
http://www.leopoldmuseum.org/
 

klimt - wieden - weekend

Gustav Klimt, „Śmierć i Życie”, Leopold Museum, Wiedeń

schiele - wieden - weekend

Egon Schiele, „Kardynał i Zakonnica”, Leopold Museum, Wiedeń

Sigmund Freud Museum
 
Znajduje się w dzielnicy 09 Alsergrund, w jednej z kamienic pod adresem Berggasse 19. Muzeum to mieszkanie profesora, w którym żył i tworzył, a że twórcą psychoanalizy był, wszyscy wiedzą. W muzeum znajduje się ogromna ilość przedmiotów związanych z Freudem: książki, listy, notatki, rzeczy osobiste, zdjęcia. Przebywając w tych przesiąkniętych Freudem pomieszczeniach ma się ochotę przysiąść na kozetce, wyciągnąć z plecaka wino i poddać się psychoanalizie połączonej z masażem zmęczonych od całodziennych spacerów nóg. Bilet wstępu do muzeum 6 Euro. 
http://www.freud-museum.at/
 
wystawa
 
Jakie muzea Wiednia warto odwiedzić?
 
Nie byłbym w stanie wskazać jednego muzeum wartego zobaczenia. Każde z nich ma niepowtarzalne zbiory i każde wywarło na mnie duży wpływ. Nie umiem dokonać gradacji sztuki, nie patrzę na nią przez pryzmat podobania się. Sztukę zawsze oglądam przez życiorys artysty, kontekst historyczny, społeczny, poprzez czas, w którym powstawała. Oferta muzealna Wiednia jest dużo bogatsza. Wybrałem te muzea i dzieła, które chciałem zobaczyć w pierwszej kolejności.
 
Mogłoby się wydawać, że muzea pochłonęły mnie bez reszty.
 
Na spacer po tym pięknym mieście również było sporo czasu, zwłaszcza wieczorową porą. Wtedy już nic nie zwiedzałem, tylko oglądałem. Odległości w centrum nie są duże, szkoda czasu na środki komunikacji miejskiej. Blisko starego miasta, od strony Opery Wiedeńskiej, znajduje się fantastyczne miejsce, targ, usytuowany między Linke i Rechte Wienzeile (jednokierunkowe, bardzo ruchliwe ulice). Stacja metra Kettenbrückengasse jest w samym sercu targowiska, które ciągnie się przez kilkaset metrów. Jest tu wszystko, co na prawdziwym targu powinno być. Owoce, warzywa, restauracje, bary, stoiska z regionalnymi potrawami i produktami, z Włoch, Indii, Turcji, Rosji. Można się najeść, napić, zakupy zrobić do domu, a przy tym miło spędzić czas w bardzo etnicznym towarzystwie.
 

opera - wieden - weekend

Opera Wiedeńska, Wiedeń

Do Wiednia jeszcze wrócę, aby między innymi odwiedzić Prater czyli ogromne wesołe miasteczko. Chciałbym przywołać te chwile sprzed ponad dwudziestu lat i przekonać się, czy diabelski młyn, rollercoaster robią jeszcze wrażenie i są atrakcją dla nieco starszego człowieka. I koniecznie spacer brzegiem Dunaju, którego mi zabrakło. Atmosfera miasta i liczne atrakcje Wiednia są wystarczającym powodem, aby planować kolejny weekendowy wyjazd. Tęsknić znaczy wrócić.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *