berlin - weekend - zwiedzanie
18 maja 2016
Travel
0 Comment

Berlin ma wiele do zaoferowania, niezależnie od zainteresowań. Dla jednych ważna jest oferta kulturalno-rozrywkowa, dla innych handlowo-gastronomiczna. Jeszcze inni nie mają żadnego planu, a największą atrakcją pozostaje spontaniczne i przypadkowe odkrywanie tego, co nieznane. Każdy sposób jest dobry, bo własny. Weekend w Berlinie!
 
Berlin zajmuje szczególną pozycję na mapie mojego serca, a jego odkrywanie zacząłem wiele lat temu. Mimo iż każdy na swój sposób poznaje nowe miejsce, podpowiem, gdzie warto się udać, aby w jak najkrótszym czasie zobaczyć jak najwięcej. Zamiast poruszać się bez logiki, w chaosie, przeczytaj moje propozycje, a zobaczysz wiele twarzy Berlina! Są to miejsca, do których większość turystów kieruje pierwsze kroki po przybyciu do stolicy Niemiec, niemniej nie zobaczyć ich, to grzech!
Przedstawiam propozycje dla spacerowiczów, dla miłośników zakupów oraz adeptów sztuki. W Berlinie nie można się nudzić!
 
Weekend w Berlinie dla miłośników pieszych wędrówek


Dla miłośników spacerów i spędzania czasu na wolnym powietrzu proponuję dwie trasy. Obie obejmują najważniejsze atrakcje Berlina, jak również ważne miejsca związane z historią miasta.
 
Trasa 1 
 
Trasa liczy 5,7 kilometra. Poniższy link zawiera szczegóły trasy wraz z punktami orientacyjnymi.


https://goo.gl/maps/fo1Lzbtw8bN2

 

Trasa 1. Weekend w Berlinie

Trasa 1. Weekend w Berlinie

Trasa 1: Brama Brandenburska ⇒ Siedziba niemieckiego parlamentu ⇒ Urząd Kanclerza Niemiec ⇒ Zamek Bellevue ⇒ Kolumna Zwycięstwa ⇒ Park Tiergarten ⇒ Pomnik Pomordowanych Żydów Europy ⇒ Plac Poczdamski

 • Brandenburger Tor. Brama Brandenburska, jeden z charakterystycznych punktów Berlina, symbol zjednoczenia Niemiec (3 października 1990 roku). Znajduje się przy Pariser Platz, stacja metra U-Bahn Brandenburger Tor. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta polskiego pochodzenia Carla Gottharda Langhansa, budowana w latach 1788-1791. Obecnie miejsce najważniejszych imprez i wydarzeń w mieście.
Brandenburger Tor. Brama Brandenburska, Berlin

Brandenburger Tor. Brama Brandenburska, Berlin

 • Reichstag. Siedziba niemieckiego parlamentu przy Platz der Republik. Charakterystycznym elementem budynku jest szklana kopuła umieszczona na dachu, najchętniej odwiedzany przez turystów cel. Kopuła znajduje się na wysokości 24 metrów, a jej średnica to 40 metrów.
Reichstag. Siedziba niemieckiego parlamentu, Berlin

Reichstag. Siedziba niemieckiego parlamentu, Berlin

 • Bundeskanzleramt. Urząd Kanclerza Niemiec przy Willy-Brandt-Straβe, stacja metra U-Bahn Bundestag. Urząd znajduje się na terenie nowej dzielnicy rządowej z nowoczesną i futurystyczną zabudową.

Urząd Kanclerza Niemiec. Berlin

 • Schloss Bellevue. Zamek Bellevue, obecnie pełni funkcję rezydencji Prezydenta Niemiec. Znajduje się przy Spreeweg, stacja metra U-Bahn Hansaplatz. Droga doń prowadząca wiedzie między innymi brzegiem Szprewy, głównej rzeki Berlina.
Zamek Bellevue, Berlin

Zamek Bellevue. Rezydencja Prezydenta Niemiec, Berlin

 • Siegessäule. Kolumna Zwycięstwa, odsłonięta w 1873 roku, upamiętnia zwycięstwo Prus nad Danią oraz zwycięstwa w wojnie z Austrią i Francją. Znajduje się przy Groβer Stern, stacja metra U-Bahn Hansaplatz. Kolumna wraz ze statuą ma wysokość blisko 67 m. Statua wykonana z brązu przedstawia Nike. Na wysokości ponad 50 m znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą schody (285 stopni).
Zwiedzanie Berlina, Kolumna Zwyciestwa, Atrakcje Berlina

Siegessäule. Kolumna Zwycięstwa, Berlin

 •  Straβe des 17. Juni i Tiergarten. Ulica 17 czerwca to jedna z głównych arterii Berlina, łącząca Kolumnę Zwycięstwa z Bramą Brandenburską. Po obu jej stronach rozpościera się największa w Berlinie zielona strefa, park Tiergarten.
Berlin na weekend, Tiergarten

Tiergarten. Największy park w Berlinie

 • Denkmal für die ermordeten Juden Europas. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Znajduje się przy Cora-Berliner-Straße, stacja metra U-Bahn Brandenburger Tor. Pomnik zajmuje powierzchnię 19 tysięcy metrów kwadratowych, składa się z 2711 betonowych bloków. Na terenie pomnika znajduje się również podziemne muzeum.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Berlin

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Berlin

 • Potsdamer Platz. Plac Poczdamski, jeden z największych placów w centrum Berlina, stacja metra U-Bahn Potsdamer Platz. Nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Poczdam. Historycznie znajdował się na granicy Berlina Wschodniego i Zachodniego. Obecnie jedno z głównych centrów rozrywkowych miasta. Liczne biurowce, sklepy oraz kina. Nazywany „berlińskim” Centrum Pompidou.
Potsdamer Platz. Sony Center ze szklaną kopułą. Dzielnica Mitte

Potsdamer Platz. Sony Center ze szklaną kopułą, Berlin

Trasa 2
 
Trasa liczy 5,9 kilometra. Poniższy link zawiera szczegóły trasy wraz z punktami orientacyjnymi.
 
https://goo.gl/maps/ngo69PjNyZC2
 

berlin

Trasa 2. Weekend w Berlinie

Trasa 2: Hackescher Markt ⇒ Katedra Berlińska ⇒ Wyspa Muzeów ⇒ Uniwersytet Humboldtów ⇒ Galeries Lafayette ⇒ Checkpoint Charlie ⇒ Gendarmenmarkt ⇒ Plac Aleksandra oraz wieża telewizyjna

 • Hackescher Markt. Sam plac jak i jego okolica ze swoimi uliczkami, zaułkami, oficynami i bramami tętnią życiem przez cały dzień, głównie dzięki mieszkańcom Berlina, nie turystom. Znajduje się w dzielnicy Mitte, stacja kolejki S-Bahn Hackescher Markt. Osoby bywające tu mają swój unikatowy „modowy” styl, który tworzy koloryt tego miejsca. Bardzo je lubię za bezpretensjonalność, klimat i szczerość. Jest tu artystycznie i „po berlińsku”.
Berlin. Hackescher Markt, dzielnica Mitte

Berlin. Hackescher Markt, dzielnica Mitte

 • Berliner Dom. Katedra Berlińska jest jedną z największych świątyń w mieście. Została zbudowana w latach 1894-1905, reprezentuje styl późnego, włoskiego renesansu. Znajduje się przy Am Lustgarten, stacja metra U-Bahn Alexanderplatz lub stacja kolejki S-Bahn Hackescher Markt.
Berliner Dom. Katedra Berlińska, Berlin

Berliner Dom. Katedra Berlińska, Berlin

 • Museumsinsel. Wyspa Muzeów to jeden z największych kompleksów muzealnych świata. Znajduje się na wyspie na Szprewie, niedaleko Katedry Berlińskiej, stacja metra U-Bahn Friedrichstraβe, U-Bahn Alexanderplatz lub stacja kolejki S-Bahn Hackescher Markt. Wyspa Muzeów stanowi unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Wyspa Muzeów, Berlin

Wyspa Muzeów, Berlin

 • Humboldt- Universität. Uniwersytet Humboldtów, najstarszy uniwersytet w Berlinie, założony w 1809 roku. Znajduje się przy Unter den Linden, stacja metra U-Bahn Friedrichstraβe. Studiowali tam między innymi Otto von Bismarck, Heinrich Heine, Fryderyk Engels, Karol Marks, Albert Einstein.

Uniwersytet Humboldtów. Berlin

 • Galeries Lafayette. To ekskluzywna galeria handlowa przy Friedrichstraβe, stacja metra U-Bahn Französische Straβe. Friedrichstraβe to efektowna ulica, przy której znajdują się luksusowe butiki, sklepy globalnych marek z różnych poziomów cenowych, wiele kawiarni i restauracji. Sama ulica i jej okolica znajdują się w najbardziej prestiżowej części Berlina. Warto zobaczyć!
Zakupy w Berlinie

Galeries Lafayette, Berlin

 • Checkpoint Charlie. W okresie zimnej wojny jedno z bardziej znanych przejść granicznych między podzielonym Murem, Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Znajduje się przy Friedrichstraβe, stacja metra U-Bahn Kochstraβe/Checkpoint Charlie. Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła posterunek w 1991 roku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego oraz symboliczny punkt kontroli granicznej – tłumnie odwiedzana atrakcja turystyczna.
Checkpoint Charlie. Legendarny punkt kontrolny między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Checkpoint Charlie. Legendarny punkt kontrolny między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

 • Gendarmenmarkt. Plac Żandarmerii uznawany za jeden z najpiękniejszych placów Berlina. Pośrodku placu znajduje się sala koncertowa, po bokach Katedra Niemiecka oraz Katedra Francuska. Plac jak i jego okolica są namiastką paryskiego stylu i szyku.
Gendarmenmarkt, Berlin

Gendarmenmarkt, Berlin

 • Alexanderplatz oraz Berliner Fernsehturm. Plac Aleksandra, dla Berlińczyków „Alex”. Nazwa pochodzi od imienia cara Rosji – Aleksandra I. Jest to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina oraz jeden z największych obszarów handlowych w mieście, stacja U-Bahn Alexanderplatz. Punktem centralnym Alexanderplatz jest wieża telewizyjna. Wysoka na 368 m, po zainstalowaniu nowej anteny, jest najwyższym obiektem w Niemczech. Została zbudowana w latach 1965-1969 w Berlinie Wschodnim w dawnym NRD. W „szklanej kuli” na wysokości ponad 200 m  znajduje się punkt widokowy oraz restauracja.
Alexanderplatz, Zwiedzanie Berlina, Atrakcje Berlina

Alexanderplatz. Wieża telewizyjna, symbol Berlina. Dzielnica Mitte

Weekend w Berlinie dla miłośników zakupów
 
Berlin to idealne miejsce na szybkie zakupy, a obecność wielu globalnych i luksusowych marek nie pozostawia złudzeń, iż gościmy w jednej z europejskich stolic mody.
 
Wybierając się na zakupy do Berlina należy pamiętać, iż tydzień handlowy trwa od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym, poza okresami wzmożonego popytu, czyli przed świętami czy podczas wyprzedaży – w tym czasie sklepy pracują także siódmego dnia tygodnia, przez kilka godzin. Handlowa niedziela to jednak wyjątek w Berlinie, nie reguła. Planując zakupy, warto sprawdzić godziny otwarcia ulubionego sklepu, zwłaszcza przed świętami.

 • Kürfurstendamm. Potocznie Ku’damm, dla miłośników zakupów to najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy adres w Berlinie. Znajduje się w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf w zachodniej części miasta. Ku’damm to najdłuższa w Berlinie przestrzeń handlowa, ponad trzykilometrowa ulica wypełniona sklepami, kawiarniami i restauracjami. Sklepy globalnych i popularnych marek z różnych poziomów cenowych oraz luksusowe butiki ciągną się po horyzont. Ku’damm to również atrakcyjna przestrzeń spacerowa. Niezwykle tłoczna i międzynarodowa. Parkowanie na Ku’dammie jest utrudnione ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych. Najlepiej zostawić auto przy jednej z bocznych uliczek (strefa płatnego parkowania) lub na wielopoziomowym, płatnym parkingu (np. przy KaDeWe). To najlepszy sposób na bezstresowe zakupy, zwłaszcza dla kierowców bez „Grüne Plakette”.

Czym jest „Grüne Plakette”? Gdzie jest strefa ekologiczna w Berlinie? Zapraszam do przeczytania wpisu „Podróż do Berlin. Bez przygód za kierownicą”.

http://bedifferent.pl/podroz-do-berlina-bez-przygod/
 

Zakupy w Berlinie, Kudamm, Atrakcje Berlina

Ku’damm. Najdłuższa ulica handlowa Berlina

 • KaDeWe. To siedmiopiętrowy, ekskluzywny dom handlowy przy Tauentzienstraße 21-24, stacja metra U-Bahn Wittenbergplatz. Ulica, przy której znajduje się KaDeWe przechodzi bezpośrednio w Ku’damm. Parter zajmują luksusowe butiki oraz strefa kosmetyczno-perfumeryjna. Kolejne piętra to działy: damski, męski, dziecięcy, galanteria, elektronika, artykuły gospodarstwa domowego, wyposażenie domu i wiele innych. Na szóstym i siódmym piętrze znajduje się strefa gastronomiczno-spożywcza. KaDeWe to również najatrakcyjniejsze okna wystawowe w Berlinie oraz spektakularne ekspozycje wewnątrz. Torba zakupowa z KaDeWe to „must have” wielu turystów. Nawet jeśli nie planujesz zakupów, KaDeWe warto odwiedzić.

http://www.kadewe.de/

Zakupy w Berlinie, Kadewe w Berlinie

KaDeWe. Dom Handlowy, Berlin

 • Friedrichstraβe. Handlowa ulica, która wraz z przyległymi uliczkami tworzy kolejne „centrum zakupowe” Berlina, stacja metra U-Bahn Französische Straβe. Nie tak długa (w porównaniu z Ku’dammem), ale efektowna ulica, której główną atrakcją jest ekskluzywna Galeries Lafayette. Jest znacznie mniejsza od KaDeWe, przez to bardziej kameralna. Przy Friedrichstraβe znajdują się luksusowe butiki, jak i sklepy globalnych marek z różnych poziomów cenowych. Sama ulica i jej okolica, która znajduje się w najbardziej prestiżowej części Berlina, jest namiastką paryskiego stylu i szyku.

http://www.galerieslafayette.de/

berlin - zakupy

Friedrichstraβe, handlowa ulica Berlina

 • Mall of Berlin. Znajduje się przy Leipziger Platz 12, kilka kroków od Galeries Lafayette, stacja metra U-Bahn Potsdamer Platz. Jest to obecnie największe i najatrakcyjniejsze centrum handlowe w Berlinie z ponad 270 sklepami i 1000 miejsc parkingowych. Wiele globalnych i popularnych marek ma tu swoje sklepy. Wielopoziomowy, płatny parking przy galerii to idealne miejsce do pozostawienia auta dla osób zwiedzających okolicę.

http://www.mallofberlin.de/
 
Jeśli temat zakupów w Berlinie interesuje Cię w dużo większym stopniu, przeczytaj poniższy artykuł „Zakupy w Berlinie. Czy warto?”
 
http://bedifferent.pl/zakupy-w-berlinie-czy-warto/
 
Weekend w Berlinie dla miłośników sztuki
 
Oferta muzealna Berlina jest bardzo bogata. Warto zapoznać się z nią przed przyjazdem i wybrać te miejsca, które najbardziej wzbudzają zainteresowanie.

 • Museumsinsel. Wyspa Muzeów to jeden z największych kompleksów muzealnych świata. Znajduje się na wyspie na rzece Sprewie, stacja metra U-Bahn Friedrichstraβe, U-Bahn Alexanderplatz lub stacja kolejki S-Bahn Hackescher Markt. Wyspa Muzeów stanowi unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przed wyborem muzeum warto zapoznać się z ofertą każdego z nich, gdyż dysponują niebywałą ekspozycją. Znajdują się tam zbiory sztuki bizantyjskiej, hellenistycznej, babilońskiej, islamskiej i egipskiej. Ponadto malarstwo starych mistrzów oraz zbiory rzeźby i malarstwa XIX wieku. Wyspa Muzeów to rozległy i bardzo oblegany kompleks, dlatego należy się liczyć z bardzo dużą liczbą odwiedzających.
Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów na Szprewie. Berlin

 • Gemäldegalerie (Galeria Malarstwa). Jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Berlinie.  Znajduje się przy Matthäikirchplatz, stacja metra U-Bahn Potsdamer Platz. Jego zbiory należą do największych na świecie. Muzeum znajduje się na terenie nowoczesnego centrum kultury zwanego Kulturforum. Zbiory Galerii Malarstwa obejmują sztukę XIII-XIX wieku. To moje ulubione muzeum.
Kulturforum

Kulturforum. Centrum Kultury, Berlin

Gemaldegalerie. Galeria Obrazów, Berlin

Gemaldegalerie. Galeria Obrazów, Berlin

Udanego weekendu w Berlinie!
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *