Tajski masaz, Plaza, Urlop Tajlandia
3 Cze 2016
Travel
2 Comments

Wybór wakacyjnego miejsca jest dla mnie kluczowy. Dużo bardziej cenię możliwość błogiego wypoczynku, przebywania wśród lokalnej społeczności i smakowania miejscowej kuchni, niż bieg z przewodnikiem w ręku oraz listą miejsc do odhaczenia. Zwiedzać lubię, ale przy okazji. W wakacje czas powinien zwolnić. Dziś moje ulubione wakacyjne miejsca warte odwiedzenia!

Gozo, Malta
 
Gozo, niewielka wyspa położona sześć kilometrów na północny zachód od Malty. Jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich. Gozo w odróżnieniu od Malty nie podąża za turystycznymi trendami. Za wszelką cenę chce zachować swój regionalny charakter. Ma się zresztą nieodparte wrażenie, że czas na Gozo jakby się zatrzymał.
 
Jej maksymalna długość wynosi ponad czternaście kilometrów, maksymalna szerokość ponad siedem. Na Gozo wszystko jest w skali mikro, trzeba się przyzwyczaić do innej perspektywy. Gozo jest wyspą wyżynno-górzystą. Odległości do pokonania wydają się niewielkie i mogłyby zachęcać do pieszego przemierzania wyspy, ale w rzeczywistości wysoka temperatura oraz ukształtowanie terenu skutecznie zniechęcały do eskapad.
 

Wakacje na Malcie, Co zobaczyć na Gozo, Atrakcje Gozo

Azure Window. Gozo, Malta

Środki komunikacji wszelkiej okazały się niezastąpione. Można wypożyczyć auto, skuter lub korzystać z publicznych autobusów kursujących na wyspie. Na rozkład jazdy nie ma jednak co zwracać uwagi. Popularnym środkiem transportu jest taxi. Gozo jest tak małe, że miejsce bazy noclegowej, która jest dość ograniczona, nie ma większego znaczenia. Turystów za dnia jest dużo, niemniej są to jednodniowe wycieczki objazdowe z Malty. Po południu i wieczorami cisza i spokój.
 

Plaze Gozo, Atrakcje Gozo

Plaża na Gozo, Malta

Stolicą Gozo jest Victoria (Rabat) w centralnej części wyspy. Bardzo urokliwe i maltańskie miejsce oraz główny ośrodek handlu na wyspie. Znajduje się tu wiele zabytków, a z miejskiej Cytadeli można zobaczyć panoramę miasta i wyspy.
 

Zwiedzanie Gozo, Atrakcje Gozo

Victoria. Stolica Gozo, Malta

Lecce, Włochy
 
Lecce, miasto i prowincja w regionie Apulia w południowych Włoszech. Nazywane jest „Florencją Południa” ze względu na barokową zabudowę oraz zabytki z okresu cesarstwa rzymskiego. Uznawane za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch. Lecce nie leży nad morzem, ale jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania pobliskiej okolicy. Samo miasto ma wiele do zaoferowania. Wiele zabytków, restauracji i kawiarni, które wzbogacają tę historyczną przestrzeń czyniąc dla mnie Lecce miejscem wyjątkowym.
 

Lecce, Włochy

Lecce, Stare Miasto. Włochy

Region Apulia to „obcas we włoskim bucie”, który ze swojej natury jest wąski. Przejazd ze wschodu na zachód nie zabiera dużo czasu i w zależności od pogody można wybierać między jedną, a drugą jego stroną. Cześć wschodnia leży nad Morzem Adriatyckim z piaszczystymi plażami, zachodnia nad Morzem Jońskim z plażami kamienisto-żwirowymi i wapiennymi klifami. Odwiedziłem plaże w okolicach Otranto, Santa Cesarea czy Rocca Vecchcia na wschodnim wybrzeżu. Nad Morzem Jońskim bywałem głównie w okolicach Gallipoli i Nardo, które należały do moich ulubionych. Apulia, po Sardynii, ma najatrakcyjniejsze plaże. Jest w czym wybierać!
Najdalej na południe wysuniętą miejscowością we „włoskim obcasie” jest Santa Maria di Leuca. Dalej jest już tylko bezkres morza, tu łączy się Adriatyk z Morzem Jońskim. Długie piaszczyste plaże zapewniają spokój i odpoczynek.
 

S

Santa Maria di Leuca. Apulia, Włochy

Temperatury na południu Włoch są iście „piekielne”. Lecce za dnia buchało rozżarzonym słońcem, a nagrzane do „czerwoności” barokowe budowle i wąskie uliczki uniemożliwiały powietrzu jakikolwiek ruch. Wszystko „stało” zawieszone w sierpniowym skwarze. Jedynym wyjściem było pozostanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, tak właśnie robi mądry Włoch, lub szybki wyjazd nad morze, tak robi mniej mądry turysta. Na szczęście wąskość „obcasa” była zbawienna, bo hulający z jednej na drugą stronę wiatr skutecznie obniżał temperaturę powietrza, zwłaszcza wieczorem.
 

i1 (Kopiowanie)

Plaża nad Morzem Jońskim. Apulia, Włochy

Castellammare del Golfo, Sycylia
 
Castellammare del Golfo, serce tutejszego nadmorskiego rejony, położone w północnej części Sycylii we Włoszech. Urokliwe i popularne miejsce z duszą! Znacznie atrakcyjniejsze od oddalonego o 45 kilometrów San Vito Lo Capo. Wiele restauracji, kawiarni, sklepów w lokalnym klimacie, w dobrym tego słowa znaczeniu! Przy miasteczku jest duża plaża, ale bardzo zatłoczona. Wystarczy jednak przejść kilkaset metrów brzegiem morza w kierunku Alcamo Marina i Balestrate, aby cieszyć się kilometrami prawie bezludnych plaż i niezobowiązującym wakacyjnym klimatem.
 

Castellamarre del Golfo w północnej części wyspy. Sycylia, Włochy

Castellamarre del Golfo w północnej części wyspy. Sycylia, Włochy

Położenie Castellammare del Golfo zapewnia dostęp do wielu okolicznych atrakcji. Warto odwiedzić Erice, średniowieczne miasto na szczycie góry, Rezerwat Zingaro, Rezerwat Monte Cofano i zatokę Macari oraz Segestę, park archeologiczny.
 

Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

Montalcino, Włochy
 
Montalcino, miejscowość i gmina w regionie Toskanii we Włoszech, w prowincji Siena. Montalcino znajduje się na jednym z wzniesień malowniczej doliny Val d’Orcia, uznawanej za najpiękniejsze miejsce w całej Toskanii. Po przeciwległej stronie doliny leży Montepulciano, dużo bardziej znane z turystycznego punktu widzenia. Zjeżdżają tam turyści z całego świata, by zobaczyć w Toskanii to, co najpiękniejsze. Ale są w błędzie. Dla mnie Montalcino wygrywa wszelkie rankingi. Można powiedzieć, że to miejsce dla wtajemniczonych. Mimo że jest środek urlopowego sezonu, turystów niezbyt dużo, głównie Włosi, którzy wespół z mieszkańcami miasteczka tworzą niepowtarzalny, rodzinny charakter.
 

toskania - wlochy - wakacje

Montalcino. Toskania, Włochy

Montalcino i Montepulciano znane są „koneserom” wina. Montepulciano to także nazwa czerwonego szczepu winorośli, z którego produkowane jest wino. Jest czwartą pod względem powierzchni winnic odmianą uprawianą we Włoszech. Jej najpopularniejsza odmiana pochodzi z regionu Abruzji, a wino Montepulciano d’Abruzzo jest drugim po Chianti najpopularniejszym włoskim winem.
 
Montalcino słynie z kolei z wina Brunello di Montalcino, należącego do grona prestiżowych win. Winnice szczepu, z którego produkowane jest Brunello, pokrywają zbocza Montalcino. Brunello znane jest z długowieczności. Może być leżakowane przez kilkadziesiąt lat, co czyni je jednym z najdroższych win, a butelki z najdłuższym rodowodem osiągają zawrotne ceny. W miejscowym muzeum połączonym ze sklepem można nabyć butelkę „wiekowego” Brunello, nawet po kilka tysięcy euro za sztukę! Nie zmienia to faktu, że Brunello jest także dostępne w wielu lokalnych sklepach w cenach „niekolekcjonerskich”. Można sobie pozwolić na to, co najlepsze w Toskanii.
 

Toskania, Włochy

Dolina Val d’Orcia. Toskania, Włochy

Również okolica ma wiele do zaoferowania. Wspomniane już Montepulciano, a także Pienza, San Quirico d’Orcia i obowiązkowo Siena.
Największą jednak atrakcją jest jazda autem po zboczach i drogach toskańskiej doliny Val d’Orcia. Jest tak, jak widziałem w filmach. Historyczne miasteczka na wzgórzach porośniętych winoroślami, wiejskie posiadłości warte fortunę z prowadzącymi doń alejami ze szpalerem cyprysów, słońce, wino…La Dolce Vita!
 

Piazza di Campo w Sienie. Toskania, Włochy

Siena. Toskania, Włochy

Ibiza, Hiszpania
 
Ibiza, trzecia co do wielkości wyspa hiszpańskiego archipelagu Baleary, nad Morzem Śródziemnym. Ibiza zasłużyła sobie na miano „najbardziej imprezowej wyspy świata”, ale ograniczanie jej atrakcyjności tylko do tego aspektu jest niesprawiedliwe. Fakt, iż na wyspie znajdują się najlepsze na świecie kluby, nie powinien przysłaniać innych jej twarzy. Liczne piaszczyste plaże okalają niemal całą wyspę. Na jednych zabawa trwa do białego rana, na innych można kontemplować w ciszy wschód i zachód słońca. Wybór właściwego miejsca jest kluczowy. Można się „zaszyć” w urokliwych i romantycznych miejscach lub przez całą dobę uskuteczniać zabawę! Na Ibizie można wszystko!
 

Plaża na Ibizie. Hiszpania

Ibiza jest wyspą bardzo aktywną. Istnieje tam możliwość uprawiania wielu dyscyplin czy aktywności sportowych. Ibiza jest tak różna, jak różna jest natura człowieka. I w zależności od upodobań, każdy jest w stanie zaspokoić swoje oczekiwania. Stolicą Ibizy jest Eivissa w południowo-wschodniej części wyspy. Największą jej atrakcją jest Stare Miasto na szczycie góry. Dostęp do wielu lokalnych restauracji zapewnia kulinarną ucztę śródziemnomorską.
 

Eivissa. Ibiza, Hiszpania

 

2 Comments

  1. Marek

    Świetna lista :)! Nie wiedziałem, że aż tyle pięknych miejsc jest na świecie :). Dzięki, nie miałem pomysłu na wakacje, pomogłeś ;)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *