malta - valletta
2 Gru 2015
Travel
9 Comments

Po relaksującym czasie na wyspie Gozo przyszła pora na zmianę miejsca. Drugi tydzień spędziłem na Malcie, największej z wysp. Wakacje na Malcie na długo pozostaną w mojej pamięci. A że wszystko co dobre musi się skończyć, także i one dobiegły końca…
 
Zapraszam do przeczytania relacji z pierwszego tygodnia wakacji na Malcie, na wyspie Gozo. Czym różni się od Malty i czy warto ją odwiedzić?
 
http://bedifferent.pl/moja-malta-wyspa-gozo/
 

Wakacje Malta

Morze Śródziemne u wybrzeży Valletty, stolicy Malty

Motywem przewodnim pobytu na Malcie, tak jak i na Gozo, był wypoczynek i relaks, a oglądanie zabytków przy okazji. Malta jest starym krajem i ma wiele do zaoferowania, do zwiedzania. Do wielu miejsc nie dotarłem, słońce i plaże wzięły górę. Jednak te, które odwiedziłem, warte były swojej uwagi.
 
Po Malcie, tak jak i po Gozo, poruszałem się wynajętym autem. Nie skorzystałem z oferty międzynarodowych firm. Właściciel rodzinnego hotelu, w którym nocowałem, zaoferował wypożyczenie auta w bardzo atrakcyjnej cenie. Samochód nie najnowszej daty, dla mnie nie stanowiło to jednak problemu. Drogi na Malcie w dobrym stanie. Aby utemperować niesfornych kierowców, ustawiono nawet kilka fotoradarów. Za każdy 1 km/h powyżej dozwolonego limitu – pięć euro mandatu.
 
Atrakcje Malty. Co warto zobaczyć na Malcie?
 
Marsaxlokk. Rybacka wioska na południu wyspy z długą, nadmorską promenadą, miejską plażą, mnóstwem barów i restauracji. To miejsce mojego pobytu na wyspie. Marsaxlokk zachowało całkowicie maltański charakter. To idealne miejsce noclegowe i wypadowe do zwiedzania wyspy. Za dnia pusto, wieczorami tłoczno, ale pora karmienia rządzi się swoimi prawami.
 

Wakacje Malta, Zwiedzanie Malty

Główny plac w Marsaxlokk, Malta

W Marsaxlokk jest najsłynniejszy na całą wyspę targ rybny, a miejscowy port zapewnia codzienną dostawę świeżych rybi i owoców morza do lokalnych restauracji. Należy wspomnieć, że turystyczne, wakacyjne kurorty na Malcie znajdują się w północnej oraz wschodniej części wyspy. Są to rozbudowane, skomercjalizowane i zatłoczone miejsca, w których wakacje spędzają głównie Brytyjczycy. Wzdłuż tych kurortów ciągną się długie i piaszczyste plaże, ale nie dla mnie przyjemność wypoczynku wśród setek płatnych leżaków i parasoli, wypełniających plaże po brzegi.
 

Wakacje Malta, Marsaxlokk

Port rybacki w Marsaxlokk, Malta

Zwiedzanie Malty, Atrakcje Malty

Targ rybny w Marsaxlokk, Malta

Mdina. Dawna stolica Malty, nazywana miastem ciszy. Jest to gród warowny na jednej z gór, otoczony murem obronnym. Przestrzeń niezwykła. Czuć, że jest się w miejscu wyjątkowym, wręcz magicznym. W sezonie letnim dużo turystów, bo to miejsce, które koniecznie należy odwiedzić podczas wakacji na Malcie. Byłem w Mdinie dwa razy. Pierwszy raz koło godziny siedemnastej – umiarkowana liczba odwiedzających. Inwazja nastąpiła w okolicach dwudziestej. Drugi raz pojechałem około dziewiątej rano, było pusto i przyjemnie.
 

Zwiedzanie Malty, Wakacje Malta

Mdina. Dawna stolica Malty

Mdina jest w całości zamieszkała. Na każdym kroku widnieją tabliczki, aby zachować ciszę i uszanować spokój mieszkańców. Maltańska arystokracja i znamienite rody mają tu swoje rezydencje. Przy samej Mdinie znajduje się duży, płatny parking dla samochodów oraz przystanki autobusowe. Do Mdiny wjazd mają tylko mieszkańcy.
Mdina połączona jest z miastem Rabat i obecnie jest jego częścią.
 

Wakacje Malta, Mdina zwiedzanie

Jedna z uliczek w Mdinie, Malta

Wakacje Malta, Zwiedzanie Mdina

Mdina, Malta

Rabat. Razem z Mdiną jest najstarszym miastem wyspy. Historycznie to Rabat stanowił przedmieścia Mdiny, dziś jest miastem głównym. Miejscowość znana jest z rozległych katakumb św. Pawła, który mieszkał w jednej z grot podczas pobytu na wyspie. Kościoły obecne na każdym kroku, jak to na Malcie. Jest tu również wiele sklepów i restauracji. Rabat jest głównym ośrodkiem handlu w zachodniej części wyspy.
 
Mosta. To kolejna atrakcja na Malcie, niedaleko Rabatu, znajduje się w centralnej części wyspy. Miasto Mosta znane jest z jego największej atrakcji, czwartej co do wielkości w Europie i dziewiątej na świecie kopuły kościelnej. Jest ona widoczna z każdego miejsca wyspy.
 
Valletta. Obecna stolica Malty, jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce koniecznie do odwiedzenia, dla mnie największa atrakcja na Malcie. Przy takiej ilości zabytków nie ma sensu tworzenie jakiejkolwiek ich listy, bo cała Valletta to zabytek. Do miasta, choć pojęcie „miasto” na Malcie należy rozpatrywać w innych kategoriach niż jesteśmy przyzwyczajeni, prowadzi brama, za którą zaczyna się deptak handlowy. Najbardziej oblegane miejsce, tabuny turystów. Wystarczy jednak zejść z turystycznego szlaku i wejść w jedną z bocznych uliczek, aby zatopić się w tym klimatycznym miejscu.
 

Zwiedzanie Malty, Valletta

Valletta, stolica Malty

Valletta, tak jak i Mdina, jest grodem warownym, tyle że nad samym morzem. Spacerując po obrzeżach miasta, wzdłuż murów, widać zatokę z głównym portem na Malcie oraz panoramę okolicznych miast. Sama Valletta jest urzekająca. Myślałem przed wizytą, iż z racji siedziby Prezydenta czy Parlamentu i Ministerstw, jest to miejsce aspirujące do bycia wizytówką Malty. Tyle biedy i tak zaniedbanych oraz zniszczonych budynków nie widziałem już dawno. Był to bardzo przykry widok, ale będąc na Malcie należy wyzbyć się standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni i poddać się czarowi miejsca.
 

Wakacje Malta, Zwiedzanie Malty, Valletta

Valletta, Malta

Valletta będzie mi się już zawsze kojarzyła z doskonałą kuchnią oraz niebywałą, aczkolwiek zaniedbaną architekturą, której charakterystycznym elementem jest wykusz. Na pewno wrócę do Valletty, na jeden z wiosennych lub jesiennych weekendów.
 

Wakacje Malta, Valletta zwiedzanie

Wykurz. Charakterystyczny element architektoniczny, Valletta

Wakacje Malta, Atrakcje Malta

Valletta, Malta

Wakacje Malta, Zwiedzanie Valletta

Valletta, Malta

Zwiedzanie Malta, Stolica Malta

Valletta, Malta

Plaże Malty.
 
Wszystkie turystyczne i oblegane destynacje znajdują się na wschodnim i północnym wybrzeżu Malty. Przy każdej z nich jest duża, piaszczysta plaża, ale po brzegi wypełniona płatnymi leżakami, parasolami i turystami, którzy za dnia odsypiają nocne eskapady. Nie polecam, chyba że nie ma innej możliwości. Poza tym plaże te ulokowane są wzdłuż ruchliwej drogi. Plaże na wschodzie i północy wyspy wyglądają niemal jak nad Bałtykiem. Zupełnie inaczej wyglądają plaże w jej zachodniej części. Są piaszczyste, ale małe, otoczone klifami i urwiskami.
 
Opalanie uskuteczniałem na zachodnim brzegu wyspy, w odcinku od Ghajn Tuffieha Bay do Gnejna Bay. Ponoć to najpiękniejszy odcinek na Malcie, z czterema zatokami i plażami – trzema dużymi i jedną małą. Ghajn oraz Gnejna są skrajnymi, do pozostałych można dojść od strony jednej bądź drugiej. Dojazd do Ghajn możliwy autobusem pod samą plażę, która jest jednak dość oblegana. Dojazd do Gnejna bezpośredni, ale możliwy tylko autem lub autobusem do najbliższej miejscowości Il-Mgarr. Następnie spory odcinek do pokonania pieszo, teren górzysty. Nie polecam, chyba że dla ambitnych i wytrwałych. Zarówno przy jednej jak i drugiej plaży duży problem z parkowaniem, więc im wcześniej tym lepiej. Jeśli miejsc parkingowych będzie przy zatoce brak, auto należy pozostawić wzdłuż drogi do zatoki.
 

Plaza Malta, Wakacje Malta

Podczas kursu wodnym taxi na moją „sekretną” plażę

Gnejna była moim ulubionym miejscem. W dni powszednie cisza i spokój, mało ludzi, głównie miejscowi. W weekend i dni świąteczne plaża wypełniona po brzegi. Przenosiłem się wówczas na plażę obok, do której dojście było od strony lądu, bardzo trudne i wymagające, po górach, lub od strony morza, dopływając wodnym taxi. Na plażach od strony Ghajn nie leżakowałem ze względu na dużą liczbę turystów. Będąc jednak bez auta, należy się tam udać. Jeśli do dyspozycji jest samochód, jak najbardziej Gnejna!
 

Plaza Malta, Wakacje na Malcie

Na drugim planie w oddali Gnejna Bay. Na pierwszym planie moja „sekretna” plaża

Podsumowanie:
 
Głównym atutem Malty jest pogoda i kuchnia, pasja Maltańczyków. Czerpią niebywałą radość, gotując dla gości odwiedzających ich restauracje. Wiele atrakcji na Malcie zaspokoi również miłośników zwiedzania. Wakacje? Malta!
 
Wybrzeże wschodnie (okolice Valletty, St. Julians Bay). Dla miłośników tłumów turystów, zatłoczonych plaż, klubów i nocnych szaleństw.
 
Wybrzeże południowe (Marsaxlokk, Marsascala, Birżebbuga). Dla miłośników spokojnych klimatów, urokliwych miasteczek; dobra baza do zwiedzania wyspy.
 
Wybrzeże zachodnie (Gnejna Bay, Ghajn Tuffieha Bay). Dla miłośników klimatycznego plażowania.
 
Wybrzeże północne (Mellieha, Bugibba). Dla miłośników tłumów turystów, zatłoczonych plaż, ale w wydaniu bardziej rodzinnym.
 
Odwiedzone i polecane restauracje na Malcie:
 
Ta’Victor Restaurant, Marsaxlokk.  Znajduje się przy głównym placu. Konieczna rezerwacja. Właściciel restauracji, Victor, osobiście przedstawia menu dnia, a następnie sam je przyrządza. Koniec końców dość długo się czeka, ale warto. Kuchnia wyśmienita! W oczekiwaniu na danie główne podają dużą ilość przekąsek, które nie są wliczane do rachunku jako osobne pozycje. Duże porcje.
 
The Three Sisters Restaurant, Marsaxlokk. Znajduje się  przy promenadzie, jedna z wielu tam usytuowanych. Wszystkie wyglądają podobnie i oferują zbliżone menu, głównie ryby i owoce morza. Marsaxlokk jest wioską rybacką, codzienna dostawa świeżych produktów wprost z kutra powoduje, że miłośnicy ryb i owoców morza są w raju. Zasadą jest, aby jeść to, co miejscowe i świeże, a na pewno rozczarowania nie będzie.
 
Medina Restaurant, Mdina. Miejsce, tak jak i cała Mdina, wyjątkowe. Elegancka restauracja, dość droga. Kuchnia wyśmienita. Tu zdecydowałem się zamówić potrawę narodową Malty, królika. Konieczna rezerwacja, jeśli wieczorem chcemy zjeść na dziedzińcu, a nie w środku.
 
A Modo Mio Trattoria, Valletta.  Nowoczesna, włoska kuchnia. Restauracja znajduje się przy jednej z uliczek Valletty. Bardzo dobra kuchnia. Zatęskniłem za Włochami.

9 Comments

  1. Pingback:Malta a inne kurorty wakacyjne – różnice « Pasja podróży

  2. Pingback:Wakacje na Malcie: charakterystyka plaż | Praktyczny podróżnik

  3. Pingback:Ciao Italia! Podróż na południe Włoch - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  4. Pingback:Moja Malta. Wyspa Gozo - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  5. Pingback:Ciao Italia! Podróż na południe Włoch - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  6. Pingback:Wakacje na Sycylii. Co warto wiedzieć? - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  7. Pingback:Malta. Wakacje na krańcu Europy - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *