varese - ligure - liguria
27 Sie 2016
Travel
0 Comment

Varese Ligure odwiedziłem z uwagi na sposób życia jej mieszkańców – w zgodzie i bliżej natury! Chciałem poznać, co w praktyce oznacza bycie pierwszą ekogminą w Europie. Miejscowe zabytki, starówka zbudowana na planie koła i włoski małomiasteczkowy klimat tylko dopełniły jej atrakcyjność.
 
Varese Ligure to wyjątkowe i bynajmniej nie anonimowe miejsce. Przed przyjazdem chciałem zasięgnąć nieco informacji, ale nie znalazłem w polskiej blogosferze żadnego artykułu na ten temat. A myślałem, że już wszystko zostało opisane?! Czyżbym był pierwszy?!
 

Varese Ligure. Jedna z uliczek w centrum miasteczka

Ekologia jest pojemnym workiem, do którego każdy może wrzucić cząstkę siebie.
 
Dla jednych „bycie eko” oznacza zakup ekologicznych orzechów i bezrefleksyjne podążanie za narzuconym trendem. Dla mnie jest to pojęcie wielowymiarowe. Nie poddaję się jednak dyktatowi „bycia eko” za wszelką cenę. Nie na pokaz. Podążam własnym rytmem, w zgodzie z możliwościami.

Zaczęło się wiele lat temu od oszczędzania energii, wody, przyszła też pora na segregację odpadów, zakupy „szyte na miarę” – tylko tyle ile potrzeba, od eliminacji produktów wysoko przetworzonych na rzecz tych bliżej natury. W kwestii ekologii mam jeszcze wiele do zrobienia, ale wyznaję zasadę ewolucyjnego, nie rewolucyjnego charakteru wprowadzanych zmian i zgodnie z powiedzeniem: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”!
 

ttt

Wjazd do Varese Ligure. Tablica kierunkowa

Varese Ligure nazywana „zieloną wioską”, to miejscowość i gmina we włoskim regionie Liguria.
 
Położona w dolinie Vara, w połowie odległości między miastami Genua i La Spezia.
 

Centrum Varese Ligure

Varese Ligure jest pierwszą gminą w Europie, która uzyskała certyfikat ISO 14001, związany z zarządzaniem środowiskowym. Od kilkunastu lat gmina realizuje program rozwoju oparty na ochronie i utrzymaniu przyrodniczego dziedzictwa regionu oraz rozwoju ekologicznych metod upraw i hodowli. Całość energii elektrycznej pochodzi z wiatru, słońca i wody. Gmina uzyskała również szereg innych certyfikatów i nagród, czyniąc Varese Ligure ekogminą z prawdziwego zdarzenia. To jej znak firmowy. Można mówić o fenomenie ekonomiczno-socjologicznym. Mimo kryzysu gospodarczego gmina rozwija się świetnie, a propagowana idea i styl życia połączyły wszystkich jej mieszkańców.
 

Varese Ligure. Charakterystyczne wąskie uliczki okalające starówkę

Dla turysty te wszystkie innowacje są mało zauważalne, ale wystarczy zajrzeć do kilku miejscowych sklepów i zielona lampka powinna się zapalić – „Acha, jestem w miejscu wyjątkowym”!

Może dziwić nieadekwatnie duża ilość sklepów, kawiarni i restauracji w stosunku do wielkości miasteczka, ale mając takie zaplecze i dobra z okolicznych pół i trzód, trudno się nimi nie chwalić.

Są dostępne w każdym sklepie!
 

ddd

Regionalne produkty z miejscowego sklepu

Rzeka Vara, nad którą znajduje się Varese Ligure

Ten regionalizm jest tak mocno zakorzeniony w głowach miejscowych, że nawet w supermarkecie należącym do znanej sieci handlowej lokalni rolnicy mają swoje stoiska. Dodatkowo wszystkie produkty pochodzące z regionu są ustawione na oznakowanych półkach obok innych masowych produktów. W miejscowych restauracjach także miejscowe smakołyki z miejscowych produktów.
 

Stoisko z regionalnymi produktami w miejscowym markecie

Produkty z regionu w miejscowym markecie

Regionalny makaron w miejscowym markecie

Cóż więcej pisać, będąc w okolicy Varese Ligure warto odwiedzić
 
W miasteczku byłem dwukrotnie, ale następnym razem zatrzymam się tu na dłużej, bo oprócz wyczuwalnej atmosfery „slow life&food” jest tu urodzajnie i urokliwie! I myślę sobie, że gdybym użył tej nowomieszczańskiej terminologii „slow life&food” do mieszkańców Varese, z pewnością nie wiedzieliby o co mi chodzi. „Slow” we wszystkich możliwych konfiguracjach mają zapisane w genach!
 

Varese Ligure


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *