berlin - zwiedzanie
19 Kwi 2016
Travel
1 Comment

Przy mojej częstotliwości wyjazdów do Berlina statystyki są bezlitosne. Kontakty z Policją, Służbą Celną czy Strażą Porządkową mam już za sobą. Warto znać zasady na niemieckich drogach, zwłaszcza że mentalność polskiego kierowcy wciąż znacznie odbiega od zachodnioeuropejskich standardów. Podróż do Berlina. Bez przygód!
 
Sieć autostrad w Niemczech jest bezpłatna. Od roku 2016 miały zacząć obowiązywać winiety, ale spór Berlina z Komisją Europejską opóźnił cały proces. Póki co, jeździmy po niemieckich drogach bez dodatkowych opłat!
 

Hackescher Markt. Dzielnica Mitte, Berlin

Hackescher Markt. Dzielnica Mitte, Berlin

Każdorazowo przejeżdżając zachodnią granicę, włącza mi się syndrom „niemieckiego stylu jazdy”.
 
Kulturalny, z poszanowaniem innych użytkowników ruchu oraz przepisów drogowych. W Polce prawo jest wciąż przestrzegane powierzchownie, w Niemczech restrykcyjnie. To zadziwiające z polskiego punktu widzenia, ale na niemieckich drogach 90% kierowców zwalnia przy ograniczeniu prędkości i dostosowuje jazdę do przepisów. Pozostałe 10% to w większości polscy lub ukraińscy ignoranci.
W Niemczech dyskusji z policją nie ma, do tego bariera językowa. Kontrole prędkości na autostradach są częstsze niż w Polsce. Mobilne radary są trudno dostrzegalne, a na jakąkolwiek reakcję zawsze jest za późno. Mandaty znacznie wyższe niż u nas. Powyższe skutecznie dyscyplinuje mnie do przestrzegania wszelkich przepisów drogowych.
 
Zalecam dostosowanie polskiej mentalności do niemieckiej rzeczywistości, a unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji.
 
Na niemieckich autostradach nie obowiązuje ograniczenie prędkości, z wyjątkiem odcinków, na których takie ograniczenie zostało wprowadzone. Obowiązuje prędkość zalecana 130 km/h.
Nie ma również obowiązku używania świateł do jazdy dziennej. Państwo niemieckie ma duże zaufanie do swoich obywateli i ich odpowiedzialnego zachowania za kierownicą, co z drugiej strony skutkuje wysokimi mandatami oraz bezwzględnością służb porządkowych w stosunku do łamiących przepisy i prawo.
 

Jeden z wielu kanałów w dzielnicy Tiergarten. Berlin

Jeden z wielu kanałów w dzielnicy Tiergarten. Berlin

Do tej pory raz miałem „przygodę” z niemiecką policją.
 
Był już późny wieczór, auto zaparkowałem w ciągnącym się po horyzont ciągu innych aut. Jakież było rano moje zdziwienie jego brakiem, jak również setek innych! Okazało się, iż ręcznie napisana i przyklejona na słupie informacja, ot taki zwyczaj, wprowadzała zakaz parkowania pojazdów na tej ulicy od 6:00 ze względu na wyznaczoną trasę maratonu. Udałem się do patrolu policji z zapytaniem: ” Gdzie jest moje auto?”. Poinformowano, że zostało odholowane oraz wskazano adres pobliskiego komisariatu. Po wylegitymowaniu oraz zabraniu dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy, poproszono o uiszczenie mandatu. Biedniejszy o 250 Euro, szczęśliwie opuściłem policyjny parking.
 

Zachód słońca nad Berlinem

Zachód słońca nad Berlinem

Wspomnieć należy o mogących wystąpić na drogach kontrolach Urzędu Celnego (niem. Zoll).
 
Zaraz po przejechaniu niemieckiej granicy – w lusterku wstecznym dojrzałem zielony, oznakowany samochód z napisem „Zoll”. Dogoniwszy mnie, włączył sygnał świetlny „Follow me” dając do zrozumienia, aby podążać za nim. Po przejechaniu kilku kilometrów i zjechaniu z autostrady dotarłem do najbliższego terenu zabudowanego, do „policyjnej dziupli”. Wylegitymowano mnie, sprawdzono dokumenty samochodu, a następnie zapytano: „Czy przewożę „broń, alkohol, narkotyki?”. Po zdecydowanym „NEIN” z mojej strony rozpoczęto przeszukiwanie auta. Po kilku minutach byłem wolny. Pozostałe dwie kontrole odbyły się w bardziej sprzyjających warunkach, na przyautostradowych parkingach. Z jednej strony wolność poruszania się po krajach Unii Europejskiej czy tych należących do strefy Schengen, brak formalnych granic, z drugiej kontrole. Cena za bezpieczeństwo.
 
Kierunek Berlin.
 
Niezależnie, od której strony jedziemy, dojeżdżamy do Berliner Ring czyli autostrady wokół Berlina, która od południa przechodzi w autostradę miejską A113 z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.
Warto oprócz GPS mieć również elementarną wiedzę o rozkładzie poszczególnych dzielnic w Berlinie.
Oznaczenia kierunków na Berliner Ring, jak również w samym mieście ograniczają się głównie do nazw poszczególnych dzielnic lub punktów centralnych. Wiedząc, do której dzielnicy chcemy dojechać i jaki jest jej układ na mapie, dotrzemy bez problemu, nawet jeśli elektronika zawiedzie. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym 50 km/h.
 

Tablice kierunkowe na autostradzie miejskiej Belina

Tablice kierunkowe na autostradzie miejskiej Berlina

berlin - dzielnice

Tablica kierunkowa w Berlinie

Czym jest strefa ekologiczna w Berlinie? Kto może do niej wjechać?
 
Berlin, jak wiele niemieckich miast należy do strefy ekologicznej. Jest to wydzielona część miasta, do której wjazd mają tylko pojazdy posiadające „Grüne Plakette” czyli zieloną plakietkę umieszczoną na przedniej szybie pojazdu. Miejsce, w którym zaczyna obowiązywać strefa ekologiczna wyznaczone jest przez znak drogowy „Umwelt Zone”. Berliner Ring oraz autostrada miejska A113 są wyłączone ze strefy ekologicznej. Na znaku umieszczona jest również informacja, z jakiego koloru plakietką może wjechać auto.
 
Jest ich kilka rodzajów – między innymi czerwona, żółta i zielona. Każda z nich informuje o poziomie emisji spalin. W zależności od rodzaju auta, roku produkcji, mocy silnika, kierowca otrzymuje jedną z nalepek z numerem rejestracyjnym do umieszczenia na przedniej szybie. 
„Grüne Plakette” poświadcza, iż samochód spełnia najwyższe normy poziomu emisji spalin i jedynie auta z zieloną plakietką mogą wjechać do strefy ekologicznej. Nie spotkałem się, aby inny kolor plakietki upoważniał do wjazdu do strefy, ale nie mogę tego wykluczyć. Powyższe dotyczy aut osobowych.
 

Znak "Umwelt Zone" w Berlinie

Znak „Umwelt Zone” w Berlinie

Z punktu kierowcy Berlin można podzielić na trzy strefy.
 
Strefę poza „Umwelt Zone” (kolor szary na mapie), strefę „Umwelt Zone” (kolor zielony na mapie) oraz strefę płatnego parkowania, która stanowi znaczący obszar „Umwelt Zone”. O zasadach parkowania w mieście będzie w kolejnym wpisie.
 

 
Wjeżdżając do strefy ekologicznej (Umwelt Zone) bez oznaczenia, z umiarkowanym prawdopodobieństwem zostaniemy dosięgnięci przez Ordnungsamt czyli Straż Porządkową lub Policję. Wjeżdżając do strefy płatnego parkowania czyli znacznej części „Umwelt Zone” i pozostawiając w niej auto, jest niemal pewnym, że nie obejdzie się bez konsekwencji.
Kontrole Ordnungsamt (Straży Porządkowej) są bardzo częste i z roku na rok obserwuję coraz większą ich ilość.
Przy okazji pierwszej kontroli za brak właściwego oznakowania otrzymujemy jedynie ostrzeżenie z wpisem do bazy. Kolejny raz kończy się już mandatem w wysokości kilkudziesięciu Euro. Miałem „przyjemność” kontaktu z Ordnungsamt przy okazji wręczania mi pouczającego mandatu za brak „Grüne Plakette”.
 
Planując regularne wizyty w Niemczech warto wyposażyć auto w plakietkę. Kilka Euro w zamian za święty spokój… Bezcenne! Rozwiązaniem jest także pozostawienie auta przed strefą „Umwelt Zone” (w przypadku braku oznaczenia) oraz skorzystanie z komunikacji miejskiej lub liczyć na łut szczęścia, zgodnie z zasadą do pierwszego razu.
 

Czym jest zielona plakietka

„Grüne Plakette”. Zielona plakietka na przedniej szybie auta

Gdzie nabyć „Grüne Plakette”?
 
Miejscami uprawnionymi do wydawania oznaczeń są między innymi autoryzowane stacje obsługi Dekra. W Berlinie Dekra ma kilka stacji obsługi zlokalizowanych poza „Umwelt Zone” (link z adresami poniżej). Cała procedura ograniczająca się do okazania dowodu rejestracyjnego i wpłaty 5 Euro trwała 5 minut.
Z dumnie przyklejoną zieloną plakietką na przedniej szybie mogłem już bez obaw eksplorować ekologiczną część Berlina.
 
http://www.dekra.de/berlin-hohenschoenhausen/kontakt/dekra-in-ihrer-naehe.html
 
Plakietkę można nabyć także w Polsce. Szczegóły w poniższym linku.
 
https://www.dekra.pl/Article/25/Nalepka%20ekologiczna/Nalepka%20ekologiczna
 
Jest również wiele firm pośredniczących w sprzedaży plakietek. Informacji warto szukać w internecie.
 
Jeśli planujesz odwiedzić Berlin, przeczytaj artykuł „Mój Berlin. Informacje ogólne”.
 
http://bedifferent.pl/moj-berlin-informacje-ogolne/
 

1 Comment

  1. Pingback:Weekend w Berlinie - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *