Rezerwat Zingaro. Sycylia, Włochy
5 Lut 2016
Travel
3 Comments

Sycylia to Włochy w pigułce. Skupia w sobie wiele miejsc definiujących poszczególne regiony Włoch kontynentalnych. Sycylię warto odwiedzić poza sezonem, aby w pełni czerpać z uroku tego niezwykłego miejsca. Bogata oferta noclegowa, niższe ceny, brak turystów… bezcenne! I Etna, największy czynny wulkan w Europie, mistyczna i groźna jednocześnie…
 
W Trapani spędziłem sześć dni. Prawie codziennie wyjeżdżałem z miasta, aby zobaczyć okolicę. Sycylia jest górzystą wyspą, więc wycieczka do – wydawałoby się – niezbyt odległych miejsc zajmowała większą część dnia. Największym walorem Trapani jest stare miasto. Historyczne, duże, urokliwe, zatłoczone.
 
Czy warto odwiedzić Trapani i co warto wiedzieć o wyspie? Przeczytaj artykuł „Wakacje na Sycylii. Co warto wiedzieć?”
 
http://bedifferent.pl/wakacje-na-sycylii-co-warto-wiedziec/
 
Okolice Trapani. Gdzie byłem? Które miejsca warto odwiedzić?
 
Erice. Atrakcja numer jeden w okolicy! Średniowieczne miasto na szczycie góry, na obrzeżach Trapani. Możliwy dojazd autobusem z centrum miasta do samego Erice lub do kolejki linowej u podnóża góry, której stacja końcowa znajduje się u bram miasta. Erice to miejsce niezwykłe, mimo turystycznego natłoku. Najtłumniej jest tu wieczorem. Warto przyjechać za dnia, w międzyczasie zarezerwować stolik w miejscowej restauracji na kolację, a do tego czasu, korzystając z w miarę względnego spokoju, eksplorować tę magiczną przestrzeń.
 

Widok z Erice na okolicę. W oddali Rezerwat Cofano. Sycylia, Włochy

Widok z Erice na okolicę. W oddali Rezerwat Monte Cofano. Sycylia, Włochy

Poza sezonem Erice musi być mistyczne. Często spowite jest mgłą. Miasto w chmurach ze swoim mikroklimatem niczym filmowa scenografia. Poza sezonem chciałbym tu pobyć przez kilka dni. Zobaczyć Erice? Zdecydowanie tak!
 

Erice. Sycylia, Włochy

Erice. Sycylia, Włochy

Rezerwat Zingaro. Oglądając zdjęcia, nietrudno się rozmarzyć. Na mapie w linii prostej odległość od Trapani wydaje się dość niewielka, ale dojazd do rezerwatu możliwy naokoło i przez góry. Czas przejazdu autem zajął około 1,5 godziny w jedną stronę.
 
Wjazd do rezerwatu jest z dwóch stron, od San Vito Lo Capo lub Scopello. Wybrałem ten od San Vito. Parking przed rezerwatem bezpośrednio wzdłuż górskiej, dojazdowej drogi. Jeśli zobaczymy parkujące auta, nie ma co jechać dalej. Lepiej stanąć w rzędzie. Wejście do rezerwatu płatne.
 
Zingaro to przyroda i piękne widoki. Wzdłuż kilkukilometrowego nadbrzeża ciągnącego się do Scopello znajdują się małe zatoczki z plażami. Oddalone są one od siebie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut pieszej wędrówki, niektóre dostępne są tylko od strony morza. Nie ma możliwości przejścia nadbrzeżem, morzem, tylko od strony gór. Następnie stromym zejściem można dostać się na plażę.
 

Rezerwat Zingaro. Sycylia, Włochy

Rezerwat Zingaro. Sycylia, Włochy

Pierwszą z nich, od strony San Vito Lo Capo, znajdziemy już po kilkunastu minutach marszu. Kolejna to już dłuższa wyprawa i wiedzie przez głąb rezerwatu. Wymagająca trasa, do tego żar z nieba. Plaża przy pierwszej zatoczce była zatłoczona, więc udałem się na kolejną. Po dotarciu do niej efekt ten sam. Tłum. Na dotarcie do kolejnej już się nie zdecydowałem. Wróciłem do pierwszej.
Jest możliwość wynajęcia łodzi i przepłynięcia wzdłuż rezerwatu. Następnym razem na pewno się na to zdecyduję.
W sezonie turystycznym Zingaro jest bardzo popularnym i tłumnie odwiedzanym miejscem. Nie potrafiłem ulec jego urokowi, gdy dookoła gwar. Poza sezonem miejsce jak najbardziej warte zobaczenia! Przebywanie z przyrodą i czerpanie z tego radości ma sens tylko „sam na sam”!
 
Rezerwat Monte Cofano. Oddalony około 20 kilometrów na północ od Trapani. Punktem charakterystycznym jest wyrastająca wprost z morza brunatno-ruda góra o wysokości ponad 650 metrów. Monte Cofano jest dobrą alternatywą dla zatłoczonego w sezonie Rezerwatu Zingaro, zwłaszcza dla osób uprawiających trekking. Przy rezerwacie znajduje się parking.
 

Rezerwat Monte Cofano oraz Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

Rezerwat Monte Cofano oraz Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

San Vito Lo Capo. Typowy nadmorski i bardzo popularny kurort oddalony od Trapani o około 40 kilometrów. W sezonie wysokie ceny noclegów, tłumy turystów. Miałem tu spędzić kilka dni, ale zbyt wysokie koszty i mały wybór bazy noclegowej jaki pozostał, zniechęciły mnie. Na szczęście!
 
W San Vito znajduje się najpiękniejsza na Sycylii plaża. Długa, szeroka, z białym piaskiem… „plaża marzenie”. Niestety, tylko na zdjęciach. W sezonie bardzo zatłoczona, więc trudno nawet dostrzec jej urok. Będąc na niej, musiałem zamknąć oczy i wyobrazić ją sobie na nowo, bez tysięcy plażowiczów. Ja takich miejsc unikam. Jeśli natomiast ktoś lubi czuć na plecach oddech innych i spędzać wakacje w myśl zasady „Im więcej, tym lepiej”, będzie zachwycony!
Poza sezonem jak najbardziej! Chciałbym tu wtedy spędzić kilka dni, bo okoliczności przyrody, jakie rozpościerają się dookoła – plaża w San Vito, Rezerwat Zingaro i Monte Cofano, Zatoka Macari – są tego warte!
 
Segesta. Park archeologiczny z rzymskimi ruinami, amfiteatrem, oddalony od Trapani o około 35 kilometrów. Miejsce warte odwiedzenia!
 

Segesta. Sycylia, Włochy

Segesta, park archeologiczny. Sycylia, Włochy

Czas spędzony w Trapani dobiegł końca. Nie wyjeżdżałem stamtąd z poczuciem tęsknoty czy chęci pozostania na dłużej. Podskórnie czułem, że kolejne odwiedzane miejsca dużo więcej opowiedzą mi o Sycylii i jej mieszkańcach.
Jeśli ponownie odwiedzę okolice Trapani, to tylko poza sezonem. Kilka dni chciałbym spędzić w Erice i kilka w San Vito Lo Capo lub okolicy, aby móc obcować z niezwykłą, sycylijską przyrodą! Wakacje na Sycylii to dobra decyzja!
 

Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

Zatoka Macari. Sycylia, Włochy

Jest rano. Łyk mocnej kawy, kęs cornetto, wyruszam dalej. Do pokonania blisko 170 kilometrów. Jadę południowym wybrzeżem, by po niespełna trzech godzinach dotrzeć do dzisiejszego, głównego celu.
 
Agrygent (wł. Agrigento). Miasto i prowincja na południowym wybrzeżu Sycylii.
 
Nie Agrygent był celem samym w sobie, ale dwie jego największe atrakcje znajdujące się w pobliżu miasta: Dolina Świątyń oraz Schody Tureckie.
 
Dolina Świątyń (wł. Valle dei Templi). Park archeologiczno–krajobrazowy, wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na terenie Doliny znajdują się budowle z VI i V wieku p.n.e, między innymi Świątynia Zeusa, Hery, Heraklesa, Zgody. Ogromy teren do zwiedzania, jednakże słońce, które „przypiekało” ramiona i tłumy turystów spowodowały, iż zbyt długo tu nie pobyłem. Dość dużo „ruin” już widziałem, stąd szybka decyzja o przejeździe do następnego celu, nad samym morzem.
 
Schody Tureckie (wł. Scala dei Turchi). Wapienne wybrzeże i klify. Ciekawe zjawisko przyrody. Piękny widok, ale z oddali. Tego dnia zacinał sirocco, suchy i gorący wiatr znad Afryki, przynosząc znad Sahary tumany piaszczystego pyłu. To regularna przypadłość południowego wybrzeża Sycylii.
Strome i wąskie zejście prowadzące do celu, dużo turystów. Silny wiatr strąca z głowy kapelusze i okulary. Woda podmywa wapienie, jest bardzo ślisko. Miejscami musiałem przemieszczać się na czworaka, bieląc się przy tym cały, ale czego nie robi się dla adrenaliny. Wzdłuż klifów znajdują się plaże. Miałem nadzieję na chwilę kąpieli słonecznej, ale piasek tak zacinał po oczach i ciele, że czym prędzej stamtąd wybyłem.
 

Schody Tureckie koło Agrygentu. Sycylia, Włochy

Schody Tureckie koło Agrygentu. Sycylia, Włochy

Auto w ten upalny dzień zdążyło już się zamienić w rozgrzaną puszkę, a przede mną kolejne 150 kilometrów. Wieczorem docieram na miejsce. Na karku czuję ślady słońca minionego dnia, na ciele i w ubraniach wciąż zalega „turecki” piasek, ale pomimo kilku godzin spędzonych za kierownicą, umęczenia całym dniem, biorę prysznic, butelkę wina i wyruszam w miasto.
„Moja Sycylia” zaczyna się od tego miejsca! Jestem w Ragusie.
 
Sycylię od Włoch kontynentalnych oddziela Cieśnina Mesyńska. Stąd już niedaleko na południe Włoch. Czy warto odwiedzić ten region? Przeczytaj relację z pobytu! „Ciao Italia. Podróż na południe Włoch”.
 
http://bedifferent.pl/poludnie-wloch/
 
Ragusa. Miasto i prowincja w południowo-wschodniej części wyspy.
 
Na Sycylii moje miejsce numer 1! Ragusa, wraz z innymi siedmioma miastami, znajduje się w Dolinie Noto, będącej perłą architektury późnego baroku. Ragusa składa się z dwóch części. Średniowiecznego starego miasta oraz barokowo-współczesnego centrum, znajdujących się na przeciwległych wzgórzach. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 

Ragusa. Sycylia, Włochy

Panorama Ragusy. Sycylia, Włochy

Ragusa. Sycylia, Włochy

Ragusa. Sycylia, Włochy

W Ragusie spędziłem trzy dni. Czy za dnia w upale czy wieczorową porą, nie wyobrażałem sobie rezygnacji ze spacerów na rzecz środków komunikacji miejskiej. Z takiego miejscua chcę chłonąc jak najwięcej. Pisanie o zabytkach w Ragusie ma taki sens, jak wejście do lasu z zamiarem opisania każdego drzewa. Bezsens! Ragusa to niesamowita przestrzeń. Do tego mnóstwo restauracji z wyśmienitą kuchnią. Będąc tam, aż nieprzyzwoitością jest prosić o więcej!
 

Ragusa. Sycylia, Włochy

Piazza Duomo w Ragusie. Sycylia, Włochy

Ragusa. Sycylia, Włochy

Ragusa. Sycylia, Włochy

Z ciężkim sercem opuszczam Ragusę. Jadę na wschodnie wybrzeże. Po drodze odwiedzam jeszcze okoliczne atrakcje. Niemniej wiedząc skąd przybyłem i dokąd podążam, trudno mi ulec dużemu zachwytowi.
 
Modica i Noto. Miejscowości w prowincji Ragusa, znajdujące się w Dolinie Noto.
 
Ich historyczne centra miast wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kunszt architektury barokowej. Miejsca warte odwiedzenia. Ku mojemu zdziwieniu były dość opustoszałe, ale tym bardziej urokliwe.
 

Noto. Sycylia, Włochy

Noto. Sycylia, Włochy

Noto. Sycylia, Włochy

Noto. Sycylia, Włochy

W kolejnej części zaczynamy od Syrakuz, miasta Archimedesa. Zapraszam!

3 Comments

  1. Pingback:Wakacje na Sycylii. Wschodnie wybrzeże w cieniu Etny - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  2. Pingback:Wakacje na Sycylii. Co warto wiedzieć? - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  3. Pingback:Jedziemy na Sycylię! Wakacje na wyspie - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *