Wycieczka Gozo, Zwiedzanie Gozo, Atrakcja Malta
16 Lis 2015
Travel
3 Comments

Pierwszy tydzień spędziłem na Gozo, niewielkiej wyspie położonej sześć kilometrów na północny zachód od Malty. Wyspa Gozo w odróżnieniu od Malty nie podąża za turystycznymi trendami. Za wszelką cenę chce zachować swój regionalny charakter. Ma się zresztą nieodparte wrażenie, że czas na Gozo jakby się zatrzymał…
 

Zwiedzanie Gozo

Zachód słońca na Gozo

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich.
 
Jej maksymalna długość wynosi ponad czternaście kilometrów, maksymalna szerokość ponad siedem. Na Gozo wszystko jest w skali mikro, trzeba się przyzwyczaić do innej perspektywy. Gozo jest wyspą wyżynno-górzystą. Odległości do pokonania wydają się niewielkie i mogłyby zachęcać do pieszego przemierzania wyspy, w rzeczywistości wysoka temperatura oraz ukształtowanie terenu skutecznie wybiły mi ten pomysł z głowy. Auto okazało się niezastąpione.
 
Autobusy kursują, jednak na rozkład jazdy nie ma co zwracać uwagi. Popularnym środkiem transportu na wyspie jest taxi. Gozo jest tak małe, że miejsce bazy noclegowej, która jest dość ograniczona, nie ma większego znaczenia. Turystów za dnia jest dużo, niemniej są to jednodniowe wycieczki objazdowe z Malty. Po południu i wieczorami cisza i spokój. Mój nocleg znajduje się w miejscowości Ghasri, północna część wyspy z typowo wiejską, maltańską zabudową. Jest sierpień, środek sezonu letniego.
 
Jak się dostać na Gozo?
 
Jedyne lotnisko na Malcie znajduje się pod Vallettą (Międzynarodowy Port Lotniczy Malta-Luqa). Z lotniska autobusem X1 do Cirkewwa, w północnej części wyspy, na przeprawę promem. Podróż autobusem trwa około 1:5 h, przystanek końcowy przy porcie. Jeszcze 45 minut promem i jestem już na Gozo. Dobijam do miejscowości Mgarr. Innej i tańszej drogi nie ma. Opłata za prom dopiero w drodze powrotnej z Gozo na Maltę. Trasa Cirkewwa – Mgarr jest jedyną dostępną pomiędzy wyspami.
 

Wakacje na Malcie, Jak się dostać na Gozo

Mgarr, Gozo

Atrakcje Gozo. Co warto zobaczyć na Gozo?
 
Azure Window . Wyspa Gozo uczyniła z tego atrakcję turystyczną numer jeden. Takich miejsc można jednak znaleźć wiele, cała Malta charakteryzuje się podobnym krajobrazem. W mojej ocenie miejsce przereklamowane, dużo turystów, zwłaszcza w porze zachodu słońca. Będąc na Gozo, warto zobaczyć. Żeby specjalnie jechać z Malty – nie ma sensu.
 

Wakacje na Malcie, Co zobaczyć na Gozo, Atrakcje Gozo

Azure Window, Gozo

Victoria (Rabat). Stolica Gozo, największe miasteczko, znajduje się w centralnej części wyspy. Miejsce bardzo urokliwe i maltańskie. Jest to również główne miejsce handlu na wyspie. Do godziny trzynastej parkowanie w centrum miasta możliwe tylko do jednej godziny. Auto musi być wyposażone w parkometr (papierowy cyferblat), na którym zaznacza się godzinę zaparkowania. Po upływie jednej godziny auto należy przestawić w inne miejsce. Próbowałem się dowiedzieć, czy po godzinie postoju mogę przestawić  parkometr na kolejną godzinę, pozostawiając auto w tym samym miejscu, ale wytłumaczono mi, iż auto z obecnego miejsca musi zniknąć, choćby na miejsce obok. Na pytanie dlaczego tak jest… brak odpowiedzi. Wydedukowałem, że ma to zniechęcić turystów do pozostawiania auta w centrum miasta na długie godziny w czasie, gdy cała wyspa zjeżdża do Victorii na zakupy, a ilość miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona. Poza centrum jest kilka parkingów, na których ta zasadna nie obowiązuje. Po południu miasto pustoszeje, wówczas auto można pozostawić na dłuższy czas. Victoria jest jednym z niewielu miejsc na Gozo, gdzie można zwiedzić maltańskie zabytki i poznać historię wyspy. Poruszanie się wąskimi uliczkami pozostawia niezapomniane wrażenie, a z Cytadeli można zobaczyć panoramę miasta, jak również sporą część wyspy.
 

Zwiedzanie Gozo, Atrakcje Gozo

Victoria, stolica Gozo. Widok z Cytadeli

Zwiedzanie Gozo, Wakacje na Malcie

Victoria, stolica Gozo

Marsalforn. Miasteczko na północy wyspy. Jest to – jak na warunki Gozo – kurort, nad zatoką. Niewielka, piaszczysta plaża przy samej promenadzie, duża ilość kawiarni i restauracji. Zwiedzać nie ma co, natomiast pobyć wieczorową porą nad brzegiem morza i zjeść kolację jak najbardziej. Dość tłoczno, jak to w kurorcie.
 
Mgarr. Miasteczko na południu wyspy, do którego dopływa prom z Malty. Jest tu tłoczno przez cały dzień. Za dnia jednodniowi turyści z Malty zwiedzający Gozo, wieczorem miejscowi i przypływający tylko na kolację. Niemniej wieczorny spacer wzdłuż promenady zakończony kolacją w miejscowej restauracji zdecydowanie wskazany.
 
malta - gozo
 
Kościoły. Wyspa Gozo usłana jest kościołami, które mogą stanowić atrakcję samą w sobie. Dopełniają niemal każdy szczyt wyspy. Sakralne obiekty w zetknięciu z miejscową, kameralną architekturą budzą podziw. Osoby interesujące się tą tematyką będą zachwycone. Mnie ona jednak nie zajmuje więc zamiast silić się na własne opisy zachęcam do przeglądnięcia standardowego przewodnika z księgarni.
 

Zwiedzanie Gozo, Atrakcje Gozo

Gozo

Gozo

Gozo

Zwiedzanie Gozo, Atrakcje Gozo

Gozo

Plaże Gozo.
 
Wszystko na Gozo, a więc i plaże są niewielkie. Znajdują się w miejscach, gdzie przyroda pozwoliła człowiekowi zagospodarować kawałek terenu. Największa, piaszczysta Ramla na północy wyspy, owszem duża jak na Gozo, jednak bardzo zatłoczona. Inne dostępne plaże są bardzo kameralne, w większości dzikie więc nawet nie umiem ich nazwać. Mało turystów, bo dotarcie do nich jest utrudnione. Można do nich dojechać autobusem, a w zasadzie do najbliższej miejscowości w okolicy plaży. Następnie pieszo pokonując różnej długości dystans można dotrzeć na miejsce. Posiadanie auta okazało się najlepszym rozwiązaniem. Można podjechać pod niemal samą plażę. Odkrywanie takich miejsc jest jednak możliwe tylko będąc na dłużej na wyspie, nie na chwilę. Jeśli ponownie odwiedzę Gozo, wypożyczę łódkę lub skuter wodny i z perspektywy wody odkryję nowe i urokliwe miejsca.
 

Plaze na Gozo, Atrakcje Gozo

Plaża na Gozo w dole urwiska

Plaze Gozo, Atrakcje Gozo

Plaża na Gozo w dole urwiska

Przemieszczając się po Gozo z jednego krańca na drugi, przejeżdżam przez niemal wszystkie wioski i miasteczka. W większości są to skąpane w dziennym upale, a wieczorem senne i bezludne miejsca. Relaks i odpoczynek z książką po całym dniu plażowania gwarantowany. W miasteczkach nadmorskich jak Marsalforn czy Mgarr życie toczy się przez cały dzień. Oferta gastronomiczna rozbudowana, więc w poszukiwaniu miejscowych smaków należy się tam udać. Odradzałbym jednodniową wycieczkę autobusową z Malty na Gozo. Lepiej poświęcić ten czas na plażowanie lub zwiedzanie samej Malty, niż wpaść na chwilę i zza szyby autobusu zobaczyć wyspę. Na Gozo warto się zatrzymać choć na kilka dni, nie na kilka godzin. Dla mnie wyspa Gozo to idealne miejsce do odpoczynku i smakowania miejscowej, wyśmienitej kuchni, nie zwiedzania. Wielbiciele tureckich czy egipskich resortów all-inclusive nie zaznają tu przyjemności z pobytu. Gozo jest kameralne, wieczorami senne, bez fajerwerków.
 

Zwiedzanie Gozo

Gozo

Gozo

Gozo

Odwiedzone i polecane restauracje na Gozo:
 
Ta’Tona Restaurant, Mgarr. Znajduje się przy samym porcie. Konieczna rezerwacja, gdyż cieszy się bardzo dużą popularnością. Dla mnie restauracja numer 1 na Gozo. Wyśmienita kuchnia, przyjazna atmosfera, umilana przez maltańskie koty, będące atrakcją i symbolem wyspy. Byłem tu kilka razy i za każdym razem zachwyt.
 
Il Kartell Restaurant, Marsalforn. Znajduje się przy samej zatoce, warto zarezerwować stolik ze względu na dużą popularność wieczorem. Jedzenie przyzwoite, ale nie powalające. Włosi przy stoliku obok zgłosili zastrzeżenie co do jakości dania.
 
Patrick’s Lounge, Victoria. Restauracja elegancka i dość droga. W krótkich spodenkach nie wypada się pojawić, wskazana rezerwacja stolika. Jedzenie, atmosfera na wysokim poziomie. Na talerzach małe dzieła sztuki oraz zaskakujące kompozycje smakowe. Restauracja zlokalizowana z dala od centrum, pieszo około 20 min. Polecam ze względu na doznania smakowe i wizualne.
 
it-Tokk Bar, Victoria. Miejsce w centrum miasta, z przystępnymi cenami. Domowa kuchnia w sam raz na obiad lub szybką kolację.
 
Café Jubilee, Victoria. Przy głównej ulicy, kawiarnia z przekąskami i kanapkami. Smacznie.
 
W kolejnej części będziemy zwiedzać większą siostrę Gozo, wyspę Malta! Zapraszam do przeczytania relacji z drugiego tygodnia pobytu na Malcie! Wakacje?Malta!
 
http://bedifferent.pl/wakacje-malta/
 

3 Comments

  1. Pingback:Wakacje? Malta! - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

  2. Pingback:Malta. Wakacje na krańcu Europy - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *