Brandenburger Tor. Brama Brandenburska, Berlin
27 Paź 2015
Travel
2 Comments

Pierwszy raz odwiedziłem Berlin w czasach studenckich. Z tamtego okresu pamiętam jedyny w swoim rodzaju „zapach” unoszący się w całym mieszkaniu, będący skutkiem azjatyckiego gotowania, zupełnie nowe doświadczenie dla wschodnioeuropejskiego zmysłu powonienia oraz gigantyczną metropolię, która wzbudziła we mnie pozostający do dziś zachwyt…
 
To Berlin Wschodni, dawno po upadku muru, ale ten podział nazewniczy funkcjonuje do dzisiaj. Pokój w mieszkaniu trzypokojowym, dziesięciopiętrowy blok z wielkiej płyty. 
 
Pamiętam to wielkie osiedle-sypialnię, jak w Polsce, które wyglądało niczym miasto widmo. Mnóstwo pustostanów, światła tylko w nielicznych mieszkaniach. Niemcy ze wschodnich stron masowo przenosili się do zachodnich Niemiec, pozostawiając swoje „dobytki” na pastę losu. Jestem na zaproszenie kolegi, który w Berlinie przebywa na stypendium. W mieszkaniu międzynarodowe towarzystwo. Jeden pokój zajmowali Azjaci, drugi Arabowie. Ja w trzecim, ze śpiworem i karimatą na podłodze.
 

Berlin na weekend, Zwiedzanie Berlina

Berlin. Zachód słońca nad Szprewą. Dzielnica Friedrichshain

Berlin to mój drugi dom, nie fizycznie, mentalnie.
 
Byłem tu dziesiątki, może setki razy. Z perspektywy czasu trudno mi uwierzyć, ale pierwszy raz odwiedziłem to miasto dopiero w wieku dwudziestu kilku lat, mimo iż ówczesna Europa nie stawiała przede mną większych granic. Nazywam to „syndromem berlińskim” czyli stanem emocjonalnym skutecznie blokującym przed wyjazdem do tamtego świata, nieświadomym, niewytłumaczalnym i dość powszechnym w polskiej mentalności. Do dzisiaj wielu moich znajomych nie było w Berlinie, mimo tak bliskiej odległości od polskiej granicy. Nie umieją wyjaśnić dlaczego. Myślę, że jest to związane z lękiem i obawą przed tym, co zastaną na miejscu, czy się odnajdą. Dziwnie i topornie brzmiący dla nas język niemiecki też nie ułatwia sprawy.
 
Tymczasem Berlin jest jednym z najbardziej różnorodnych i przyjaznych miast w jakich byłem.
 
Nazywam go „prowincjonalną metropolią”. Będąc tam mam świadomość, że jestem w kilkumilionowej metropolii, natomiast moim odczuciom towarzyszą zupełnie inne emocje. Berlin jest kameralny, składa się z kilkunastu mniejszych „miast” (dzielnic), które tworzą klimat i składają się na jego całość. Atrakcje Berlina, o których mowa poniżej, to obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty.
 
Berlin zajmuje szczególne miejsce na mapie mojego serca, dlatego podróż po nim przebędę w inny niż dotychczas sposób. Mam nadzieję, iż będzie to antidotum na wszelkie lęki i obawy związane z „syndromem berlińskim”.
 
„Mój Berlin” będzie podzielony na kilka części, w których przedstawię wiele istotnych i przydatnych kwestii. Jak dojechać do Berlina bez przygód, jak się poruszać w mieście, gdzie udać się na zakupy, które restauracje warto odwiedzić i wiele innych.
 
Planujesz zakupy w Berlinie? Zapraszam do przeczytania wpisu „Zakupy w Berlinie. Czy warto?”
 
http://bedifferent.pl/zakupy-w-berlinie-czy-warto/
 

Berlin na weekend, Tiergarten

Tiergarten. Największy park w Berlinie. Dzielnica Tiergarten

Berlin to trzy i pół milionowa, kosmopolityczna metropolia nad rzeką Szprewa (niem. Spree).
 
Stolica Niemiec i regionu Brandenburgii oraz największe miasto tego kraju, składa się z dwunastu dzielnic, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter i tworzy koloryt całości. Nie mam ulubionej dzielnicy. Wiele z nich mnie inspiruje i w zależności od nastroju, czy też planów związanych z pobytem w Berlinie wybieram miejsce docelowe.
 
Kreuzberg, dekadencko-hipsterski, to przestrzeń dla artystów, z drugiej strony „dzielnica turecka”. Charlottenburg-Wilmersdorf – raj zakupowy, z najsłynniejszą i najdłuższą ulicą handlową Kürfurstendamm (Ku’damm, powszechnie używana nazwa). Steglitz-Zehlendorf nazywany „zieloną” dzielnicą Berlina. Mitte, najdroższa dzielnica z wieloma zabytkami i miejscami „must see”. Prenzlauer Berg czy Friedrichshain, kiedyś biedniejsze i robotnicze dzielnice, dziś modne i tętniące życiem. Schöneberg, dzielnica uciech i rozpusty. Z socjologicznego punktu widzenia Berlin bardzo się zmienia. Kiedyś uznawany za miasto niezależne i artystyczne, dziś zaczyna ulegać wszechobecnym turystom i „nowobogackim” rezydentom ze wschodu, których ilość jest tak duża, że aż irytująca. Znak czasu. Na szczęście te trendy póki co ograniczają się tylko do kilku najdroższych i najatrakcyjniejszych z turystycznego punktu widzenia miejsc, głównie z powodu znajdujących się tam atrakcji Berlina. Pozostałe zachowują kameralny i nienaruszony berliński charakter.
 
Od 2001 roku w Berlinie obowiązuje nowy podział administracyjny miasta.
 
Z dotychczasowych dwudziestu trzech dzielnic utworzono dwanaście. Podział ten funkcjonuje jednak tylko w czysto administracyjnym wymiarze. Na co dzień Berlińczycy posługują się nazwami według starego podziału. Tablice kierunkowe w mieście również używają dawnego podziału.
 
berlin - dzielnice
 
Aktualny podział administracyjny Berlina wraz z nazwami dawnych dzielnic (w nawiasach).
 
- 1. Mitte (Mitte, Tiergarten, Wedding)
- 2. Friedrichshain-Kreuzberg (Friedrichshain, Kreuzberg)
- 3. Pankow (Pankow, Prenzlauer Berg, Weißensee)
- 4. Charlottenburg-Wilmersdorf (Charlottenburg, Wilmersdorf)
- 5. Spandau
- 6. Steglitz-Zehlendorf (Steglitz, Zehlendorf)
- 7. Tempelhof-Schöneberg (Tempelhof, Schöneberg)
- 8. Neukölln
- 9. Treptow-Köpenick (Treptow, Köpenick)
- 10. Marzahn-Hellersdorf (Marzahn, Hellersdorf)
- 11. Lichtenberg (Lichtenberg, Hohenschönhausen)
- 12. Reinickendorf


 
Berlin to wielki plac budowy.
 
Tradycja i przeszłość w sposób niesamowity łączą się z teraźniejszością. Rozwój koncepcji miasta jest bardzo przemyślany i spójny. W przedwojenne kamienice czy historyczne budowle idealnie wpasowywane są ultranowoczesne cuda architektury. O Belinie mówi się „vibrant city”, czyli wibrujące, tętniące i żyjące miasto, takie z krwi i kości. Myślę, że za kilka lat Berlin będzie najatrakcyjniejszą wizualnie stolicą Europy. Dziś jest dla mnie „najprzyjaźniejszym” miastem w jakim byłem.
 

Berlin zwiedzanie, spacer po Berlinie

Unter den Linden (Pod Lipami). Najbardziej reprezentacyjna ulica Berlina. Dzielnica Mitte

Berlin nie ma jednego „Centrum” rozumianego jako Stare Miasto.
 
„Centrum Miasta” tworzy kilka centralnie położonych dzielnic. Co najwyżej można mówić o kilku głównych punktach miasta, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, najwyższym obiektem w Niemczech, Potsdamer Platz z nowoczesnym i futurystycznym Sony Center, Ku’damm, najdłuższa ulica handlowa oraz Brandenburger Tor (Brama Brandenburska) i Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa). Są to również największe atrakcje Berlina.
 
Alexanderplatz. Plac Aleksandra, dla Berlińczyków „Alex”. Nazwa pochodzi od imienia cara Rosji – Aleksandra I. Jest to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina oraz jeden z największych obszarów handlowych w mieście. Punktem centralnym Alexanderplatz jest wieża telewizyjna. Wysoka na 368 m, po zainstalowaniu nowej anteny, jest najwyższym obiektem w Niemczech. Została zbudowana w latach 1965-1969 w Berlinie Wschodnim w dawnym NRD. W „szklanej kuli” na wysokości ponad 200 m  znajduje się punkt widokowy oraz restauracja.
 

Alexanderplatz, Zwiedzanie Berlina, Atrakcje Berlina

Alexanderplatz. Wieża telewizyjna, symbol Berlina. Dzielnica Mitte

Potsdamer Platz. Plac Poczdamski, jeden z największych placów w centrum Berlina. Nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Poczdam. Historycznie znajdował się na granicy Berlina Wschodniego i Zachodniego. Obecnie jedno z głównych centrów rozrywkowych miasta. Liczne biurowce, sklepy oraz kina. Nazywany „berlińskim” Centrum Pompidou.
 

Zwiedzanie Berlina, Potsdamer Platz, Atrakcje Berlina

Potsdamer Platz. Charakterystyczne biurowce, punkt orientacyjny. Dzielnica Mitte


 
Zwiedzanie Berlina - Sony Center

Potsdamer Platz. Sony Center ze szklaną kopułą. Dzielnica Mitte

Kürfurstendamm. Najdłuższa ulica handlowa Berlina, dla Berlińczyków „Ku’damm”. Ponad trzy kilometry długości wypełnione sklepami, restauracjami i kawiarniami. Największa atrakcja Berlina dla miłośników zakupów.
 

Zakupy w Berlinie, Kudamm, Atrakcje Berlina

Ku’damm. Najdłuższa ulica handlowa Berlina. Dzielnica Charlottenburg-Wilmersdorf

Brandenburger Tor. Brama Brandenburska, jeden z charakterystycznych punktów miasta, główna atrakcja Berlina, jest symbolem zjednoczenia Niemiec (3 października 1990 roku). Zaprojektowana przez niemieckiego architekta polskiego pochodzenia Carla Gottharda Langhansa, budowana w latach 1788-1791. Obecnie miejsce wszystkich najważniejszych imprez w mieście.
 

berlin - weekend - zwiedzanie

Brandenburger Tor (Brama Brandenburska), Berlin. Dzielnica Mitte

Siegessäule. Kolumna Zwycięstwa, odsłonięta w 1873 roku, upamiętnia zwycięstwo Prus nad Danią oraz zwycięstwa w wojnie z Austrią i Francją. Kolumna wraz ze statuą ma wysokość blisko 67 m. Statua wykonana z brązu przedstawia Nike. Na wysokości ponad 50 m znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą schody (285 stopni).
 

Zwiedzanie Berlina, Kolumna Zwyciestwa, Atrakcje Berlina

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa), Berlin. Dzielnica Tiergarten

2 Comments

  1. Pingback:Podróż do Berlina. Jak dojechać bez przygód.

  2. Pingback:Podróż do Berlina. Bez przygód za kierownicą - BE DIFFERENT - Lifestyle Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *