metro - berlin - weekend
16 Cze 2016
Travel
0 Comment

Będąc w Berlinie, często korzystam z metra, a auto pozostawiam w bezpiecznym miejscu do czasu powrotu. Metro wraz z szybką koleją miejską tworzy sieć połączeń obejmującą całe miasto. To najwygodniejszy sposób poruszania się. Dodatkową atrakcją korzystania z metra jest możliwość nieskrępowanej obserwacji wszystkich nacji. A metro w Berlinie potrafi zaskakiwać!
 
Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest dobrze rozbudowana sieć połączeń U-Bahn (metro), S-Bahn (szybka kolej miejska), Bus (autobus) oraz Tram (tramwaj). Każde wejście do stacji metra oznaczone jest niebieskim „U”, do szybkiej kolei miejskiej – zielonym „S”.
 

Alexanderplatz, Zwiedzanie Berlina, Atrakcje Berlina

Alexanderplatz. Wejście do metra, Berlin

berlinskie - metro

Hackescher Markt. Wejście do szybkiej kolei miejskiej, Berlin

W Berlinie jest dziesięć linii metra oznaczonych literą „U”+numer linii (np. U1, U5) oraz kilka linii szybkiej kolei miejskiej oznaczonych literą „S”+numer linii (np. S7, S9). Metro jest od wielu lat rozbudowywane i należy się liczyć z okresowymi zmianami, zarówno w rozkładzie tras jak i oznaczeniach linii. Warto się zaopatrzyć w mapkę z aktualnym rozkładem połączeń.
http://www.s-bahn-berlin.de/pdf/VBB-Liniennetz.pdf
 
Berlińskie metro ma 146 kilometrów długości oraz 173 stacje. Wagony są koloru żółtego. Mimo iż metro, co do zasady porusza się pod ziemią, berlińskie wyjeżdża także na powierzchnię.
 

 
Berlin podzielony jest na strefę A, B i C. Strefa A+B jest najmniejszym obszarem na jaki można kupić bilet i z turystycznego punktu widzenia głównie w niej będziemy przebywać. Strefa C to przedmieścia Berlina oraz miasto Poczdam. Na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden bilet.
 
Bilety dostępne są w biletomatach zlokalizowanych na stacjach. Płatność gotówką i kartą. Z doświadczenia jednak wiem, iż mimo możliwości zapłaty kartą, terminal często jest uszkodzony. Największy nominał banknotu jaki przyjmuje automat to 20 Euro. Warto mieć przy sobie „drobne” na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Obsługa automatu jest w wielu językach, również w polskim
 
berlin - transport - metro
 
Jest kilka rodzajów biletów: na krótką trasę, pojedynczy, dzienny, wielodniowy. Ich ceny kształtują się od 1,70 Euro (krótka trasa do trzech stacji U-Bahn i S-Bahn – można zmieniać linie oraz do sześciu przystanków autobusem lub tramwajem – nie można zmieniać linii), 2,70 Euro (bilet pojedynczy dwugodzinny, ale tylko w jednym kierunku), 7 Euro (bilet dzienny, bez żadnych ograniczeń), do kilkudziesięciu Euro za wielodniowe czy grupowe. Bilety do tanich nie należą, zwłaszcza jednorazowe. Dobrze jest oszacować częstotliwość korzystania ze środków komunikacji miejskiej, aby dobrać optymalny rodzaj biletu do potrzeb. Warto także zaopatrzyć się w Urban Card (Karta Miejska), aby uzyskać zniżki na przejazdy oraz na bilety wstępu do wielu berlińskich atrakcji.
 
Na stacjach U-Bahn i S-Bahn nie ma bramek kontrolnych. Dostęp do metra i szybkiej kolei miejskiej jest swobodny i nieograniczony. Przez wszystkie lata bywania w Berlinie, tylko raz byłem świadkiem kontroli biletów. Nie wiem na czym to polega i gdzie jest haczyk, ale w praktyce oznacza to możliwość podróżowania po mieście za darmo. Do autobusów natomiast wchodzi się tylko przednimi drzwiami uprzednio okazawszy kierowcy ważny bilet. Nie zmienia to faktu, że ani razu nie pokusiłem się na skorzystanie z „darmowej” komunikacji. Każdorazowo cywilizowana strona mojego ja ostrzega mnie, że może to być pierwszy i ostatni raz, a na kontakty z Policją czy Ordnungsamt (Straż Porządkowa) z powodu kilku Euro nie mam ochoty. Kara za brak ważnego biletu wynosi 60 Euro. Jego ważność rozpoczyna się wraz z skasowaniem. Kasowniki umieszczone są na peronie każdej linii U-Bahn i S-Bahn. W wagonach kasowników brak.
 
berlin - metro - transport
 
W dni powszednie kilka linii metra ma kilkugodzinną przerwę nocną, którą wypełniają nocne autobusy. W weekendy komunikacja funkcjonuje przez 24h!
 
Udanej podróży!
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *