meskie zapachy
9 Gru 2015
Style
0 Comment

Interesujący mężczyzna nie musi modnie wyglądać, ale na pewno powinien intrygująco pachnieć. Z dobrym zapachem jest jak z winem. Nie może być zbyt tani; nie musi być drogi, żeby był dobry; ale za unikat trzeba już słono zapłacić. Męskie zapachy z charakterem coraz częściej wypełniają sklepowe półki…
 
Od pewnego czasu furorę w naszym kraju robi pojęcie „zapachy niszowe”.
 
Używam ich już od wielu lat i przez wiele lat nie wiedziałem, że jestem taki niszowy. Nawet dzisiaj mam problem z tym określeniem. Samo słowo „niszowy” ma dla mnie zabarwienie zbyt „sophisticated” i bardziej wygląda mi to na robotę specjalistów od marketingu. Nie lubię dorabiania teorii do rzeczy oczywistych. Sam zapach, który może być skomplikowany, w istocie jest ulotną zawartością szklanej butelki. Bliższy jest mi podział na zapachy masowe, ogólnodostępne i te, za którymi trzeba się nieco nachodzić. W nagrodę jednak otrzymujemy zapach unikatowy, dobrany do osobowości i wyróżniający nas z tłumu.
 
„Zapachy niszowe” z założenia mają być artystycznymi dziełami, do produkcji których używane są składniki naturalne wysokiej jakości. Proces tworzenia zapachów ma nawiązywać do sztuki perfumiarstwa, a jego twórcy niczym malarze za pomocą nosa materializują swoje wizje. Tyle teorii.
W rzeczywistości ani znany aktor, nazwa firmy, użyte składniki, ani wysoka cena nie są żadną gwarancją udanego zapachu.
 
Zapach to bardzo indywidualna sprawa.
 
Niewłaściwie dobrany może być nie tylko przyczyną złego samopoczucie jego użytkownika, ale również męką dla otoczenia. Zachęcam do testowania zapachów po pierwsze na własnej skórze, po drugie nie jednorazowo, po trzecie z innych półek niż Versace, Calvin Klein czy Hugo Boss. Nawet wśród zapachów ogólnodostępnych jest wiele wartych uwagi. Dziwnie i nieznajomo brzmiąca nazwa powinna być zachętą, nie przeszkodą to testowania.
 
farma - kokos
 
Gdzie można nabyć „zapachy niszowe”?
 
W „perfumeriach niszowych”. W skali kraju ilość tych przybytków zapachowej rozpusty jest jednak tak znikoma, że dużo większą popularnością cieszą się ich sklepy internetowe. Wszak nie można powąchać, ale przynajmniej poczytać o zapachach w domowym zaciszu, następnie zamówić próbki lub udać się do perfumerii stacjonarnej na testy już upatrzonych zapachów.

Coraz więcej „zapachów niszowych” w swojej ofercie, zwłaszcza w sklepach internetowych mają popularne sieci perfumerii – Douglas, Sephora. Zapachy te są również dostępne w perfumeriach stacjonarnych w/w więc można testować do woli. Nie zmienia to faktu, że perfumerie specjalizujące się w „zapachach niszowych” pewno pozostaną na rynku, bo i wybór tam duży i unikatowy, i obsługa znająca się „chyba” na rzeczy.
 
Osobom bywającym w Berlinie polecam KaDeWe. W jednym miejscu znajdują się chyba wszystkie zapachy – niszowe, masowe. Czym jest KaDeWe? Zapraszam do przeczytania wpisu „Zakupy w Berlinie. Czy warto?”
 
http://bedifferent.pl/zakupy-w-berlinie-czy-warto/
 
Mówię, że „ubieram się w zapach”, a stwierdzenie to jest kwintesencją mojej pachnącej filozofii. Osoby traktujące „perfumy” mniej nabożnie mogą pozostać przy swoim, natomiast pozostałe zachęcam do własnych poszukiwań niezmąconych wszechobecną reklamą.
 
Czy naprawdę znany aktor/aktorka reklamujący/a „boski” zapach jest wystarczającą rekomendacją do zakupu towaru, który później często wegetuje latami na zakurzonej półce czekając na „lepsze czasy”, które prawdopodobnie nigdy nie nadejdą? Do tego długo towarzyszące uczucie źle wydanych pieniędzy. Ile takich zapachów masz w swojej kolekcji?
Dobry i właściwie dobrany zapach to inwestycja na długie miesiące, a nawet i lata.
 
Przedstawiam kilka propozycji „Moich Zapachów”. Zaznaczam, iż nie jestem olfaktologiem*, a jedynie amatorem-użytkownikiem. W niektórych opisach skorzystam z wiedzy specjalisty z bloga o zapachach – Nez de Luxe (linki przy opisach). Sama lista nut zapachowych to tylko preludium to poznania zapachu. Barwne i sugestywne opisy p.Marcina pozwalają poczuć nie wąchając. Ja zdecydowanie wolę ich używać, niż silić się na opisy, które i tak nie oddadzą ich charakteru i złożoności.
 
*Olfaktolog – specjalista od zapachów, a nauka, która zapachy bada, to olfaktologia. Scala elementy z zakresu biologii, biochemii, fizykochemii oraz fizjologii i psychologii. Tworzone w niej teorie dążą do wyjaśnienia zależności między odczuciem zapachu a rodzajem i budową substancji zapachowej. Zdziwiona/y? Ja też byłem!
 
Ponoć „zapachy niszowe” nie mają płci, niemniej „Moje Zapachy” mają zdecydowanie więcej pierwiastka męskiego.
 
M7. Oud Absolu. Yves Saint Laurent
 
Nuty zapachowe. Mandarynka, oud, paczula, czystek, mirra
 
Opis. „Uosobienie mężczyzny silnego, świadomego, pożądanego i niebezpiecznego, który łamie konwencje i stereotypy”.
 

zapach dla faceta

M7, Oud Absolu. Yves Saint Laurent

Plum Japonais. Tom Ford
 
Nuty zapachowe. Śliwka, kwiat śliwy, oud, nieśmiertelnik, szafran, jodła balsamiczna, cynamon, ambra, benzoes, wanilia, kamelia
 
Opis. „Śliwka pijana oudowym szczęściem”.
 
http://www.nezdeluxe.pl/2013/09/tom-ford-plum-japonais-sliwka-pijana.html
 

zapachy dla faceta

Plum Japonais. Tom Ford

Chambre Noire. Olfactive Studio
 
Nuty zapachowe. Czerwony pieprz, jaśmin, papirus, fiołek, kadzidło, suszona śliwka, drzewo sandałowe, paczula, piżmo, wanilia, nuty skórzane
 
Opis. „Frapujący, koniakowy początek jest popisem nut skórzanych i skarmelizowanej śliwki”.
 
http://www.nezdeluxe.pl/2012/05/olfactive-studio-chambre-noire.html
 

zapach dla faceta

Chambre Noire. Olfactive Studio

Wonderoud. Comme des Garcons
 
Nuty zapachowe. Cedr, oud, paczula, drzewo sandałowe, wetiwer, oud, pashminol
 
Opis. „Oddaje w pełni szlachetne piękno i złożoność zapachu drzewa. Zapach jest pełen życia, kremowy i zdecydowany”.
 

meskie zapachy

Wonderoud. Comme des Garcons

Oud Royal. Armani Prive
 
Nuty zapachowe. Drzewo sandałowe, ambra, szafran, kadzidło, róża, oud, mirra, czystek
 
Opis. „Ciężki, dymny i smolisty”.
 
http://www.nezdeluxe.pl/2011/11/armani-prive-kolekcja-tysiaca-i-jednej.html
 

zapach dla faceta

Oud Royal. Armani Prive

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *