Plaze Gozo, Atrakcje Gozo
7 Mar 2016
Travel
0 Comment

Pobyt na Malcie uzmysłowił mi, w jak dziwnym miejscu jestem, trudnym do zdefiniowania. Jej burzliwe losy mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze. Chcąc zobrazować wielkość Malty można powiedzieć, że jej powierzchnia jest tysiąc razy mniejsza od powierzchni Polski… Ot i Państwo!
 
Malta to wyspiarskie państwo położone w południowej Europie, na Morzu Śródziemnym, około dziewięćdziesięciu kilometrów na południe od Sycylii. Jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. Obejmuje archipelag Wysp Maltańskich, składa się między innymi z Malty, największej z wysp, Gozo i Comino. Stolicą Malty jest Valetta, jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świcie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ilość mieszkańców Malty wynosi czterysta pięćdziesiąt tysięcy.
 
Bezpośredni lot z Wrocławia na Maltę trwa około 2:45 h, jedyne lotnisko na Malcie znajduje się pod Vallettą (Międzynarodowy Port Lotniczy Malta-Luqa). Dobrze rozwinięta komunikacja i sieć połączeń autobusowych na wyspie. Przystanki bezpośrednio po wyjściu z terminala. Postój taxi również, ale zasady korzystania nieco odmienne od naszych, o czym poniżej.
 

Zwiedzanie Malty, Malta z lotu ptaka

Malta. Wyspy (od lewej): Malta (północna część), Comino i Gozo

Malta jest mieszanką kilku kultur. Wiele zjawisk tam zaobserwowanych wynika z historii, położenia geograficznego, wielkości.
 
Jako byłe ziemie będące pod panowaniem brytyjskim, które dopiero od pięćdziesięciu lat są niepodległe, w rzeczywistości mogłaby stanowić brytyjski kurort śródziemnomorski. Lewostronny ruch, angielski jako drugi język urzędowy w mowie i piśmie, czerwone budki telefoniczne, sklepy uginające się od brytyjskich towarów.
 
Z wyglądu i krajobrazu Malta kojarzyć się może z krajami arabskimi. Wszystkie niemal budowle z białego lub żółtego kamienia, brud i bałagan wszędzie panujący. Kuchnia wyśmienita, śródziemnomorska, z elementami brytyjskimi, czyli grillowane ryby i owoce morza z… frytkami! Za nie jednak dziękuję! Religia katolicka silnie obecna. Myślałem, że w Polsce jest dużo kościołów. Nic bardziej mylnego. Dziewięćdziesiąt osiem procent mieszkańców Malty to katolicy, bardzo aktywnie uczestniczący w życiu kościoła, co widać na każdym kroku. I nie jest to kolokwializm. Przy tym ludzie są niezwykle serdeczni i pomocni; i chyba bardzo tolerancyjni, bo wytrzymać i zaakceptować zachowanie brytyjskich turystów to nie lada wyczyn.
 

Zwiedzanie Malty, Urlop na Malcie, Atrakcje

Valetta. Stolica Malty

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
 
À propos ruchu lewostronnego… Miałem uzasadnione obawy, gdyż do tamtej pory nigdy nie dane mi było jeździć po „angielsku”. W rzeczywistości, po pierwszym dniu obawy zniknęły, ruch okazał się bardziej intuicyjny niż prawostronny. Lewa ręka dość sztywno i nienaturalnie manewrowała przy drążku zmiany biegów, ale po poobiedniej lampce wina od razu się rozluźniała. Dopuszczalna norma na Malcie to 0,8 promila alkoholu we krwi (najwyższy wskaźnik w Europie). Nie było się zatem czym przejmować, tylko rozpocząć podróż. Jazda bezpieczna, bo prędkości ponad 60 km/h rozwinąć nie ma gdzie.
 
Transport na Malcie. Czy warto wypożyczyć auto?
 
Koszt wypożyczenia auta na Malcie chyba najtańszy w Europie Zachodniej. Benzyny wiele zużyć nie można, bo też i za wiele nie ma gdzie jeździć. Czytałem przed wyjazdem o rozbudowanej na Malcie sieci autobusowej. Istotnie jest, na dodatek nowa i tania. Nie wyobrażam sobie jednak podróżowania autobusami. Dotrzeć nimi można prawie wszędzie, ale czasu zabiera to zbyt dużo, zwłaszcza podczas urlopu. Przejazd odcinka dziesięciu kilometrów z Marsaxlokk do Valletty zajął godzinę. Ze względu na niskie koszty wypożyczenia auta, polecam bycie niezależnym, a w nagrodę można dotrzeć do niezwykłych miejsc, gdzie autobusy nie dojeżdżają. Jeśli natomiast destynacją jest jeden z turystycznych kurortów, wiele wycieczek nie jest planowanych, a pobyt ogranicza się głównie do zamieszkałej okolicy i podążania za tłumem, wystarczy autobus lub taxi. Postoje taxi, skądinąd znane z czasów PRL-u, na Malcie wciąż żywe. Kurs do miejsca docelowego wykupuje się w budce zlokalizowanej przy postoju. Rozliczenia za przejazd nie dokonuje się z Panem kierowcą. Pan kierowca tylko wiezie, nie kasuje. Nie ma zatem zwyczaju zamawiania taxi na telefon czy „łapania” na drodze. Bilety autobusowe do kupienia bezpośrednio u kierowcy. Można skorzystać również z usług wielu działających na Malcie firm przewozowych, które nie są oficjalnymi taxi. Nie ma to jednak żadnego znaczenia. Hotelowa recepcja czy właściciel, od którego wynajmowany jest apartament załatwią każdą potrzebę turysty. Nie zmienia to jednak faktu, że podróżowanie autobusem (nieco dłuższe, ale tanie) czy taxi (wygodne, ale z kolei droższe) również ma swój urok. Pozostawiam do indywidualnej oceny, w zależności od potrzeb.
 
malta - transport - podroz
 
Malta do najtańszych nie należy.
 
Ze względu na swoją „wielkość” oraz ukształtowanie terenu zasoby produkcyjne są ograniczone. Niemal wszystko importowane, a zatem i ceny wyższe. Owoców lokalnych bardzo mało. Te importowane dość drogie. Wina lokalne, na szczęście są, w nadmiarze i tanie.
 
Współczesna Malta jest krajem o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego (nieznacznie niżej klasyfikowana w rankingu niż Polska) i zadowolenia z życia (wyżej klasyfikowana w rankingu niż Polska). Zresztą żyjąc w takim miejscu nie ma się czemu dziwić.
 
Smutną natomiast konstatację poczyniłem obserwując Maltańczyków.
 
Niewiarygodne, że w kraju śródziemnomorskim z dostępem do wszelkich bogactw morskich jest tylu otyłych ludzi! Zastanawiałem się, co jest przyczyną? Na pewno „brytyjski” sposób żywienia odcisnął swoje piętno. Puszki, torebki, przetworzona żywność czyli „śmieciowe” jedzenie. Malta przystąpiła do UE, tak jak Polska, w 2004 roku. Prawdopodobnie od tego czasu rozpoczął się intensywny rozwój turystyki, a skoro gospodarka Malty w ponad siedemdziesięciu procentach opiera się na tej gałęzi przemysłu, przełożyło się to na wzrost zamożności mieszkańców, którego ujście znaleźli w nadmiernym konsumpcjonizmie, o czym świadczą uginające się w sklepach półki zapełnione „sztuczną” żywnością. Bogacące się społeczeństwa zaczynają zaspokajanie swoich potrzeb od lodówki, telewizora…. Dopiero gdy minie etap „pochłaniania” wszystkiego, orientują się, że trzeba walczyć z nadwagą, czy zaspokajać inne, wyższe potrzeby.
 
Jaki jest klimat na Malcie?
 
Klimat na Malcie był bardzo dobry. Temperatura za dnia w okolicach trzydziestu, trzydziestu pięciu stopni (w sierpniu), natomiast bliskość wody skutecznie odczuwalność temperatury obniżała. Wieczorami znacznie chłodniej, ale nadal ciepło. Teren górzysto-wyżynny.
 

Wycieczka Gozo, Zwiedzanie Gozo, Atrakcja Malta

Victoria. Stolica Gozo

W restauracjach rządzi kuchnia włoska oraz śródziemnomorska.
 
Głównym atutem Malty jest pogoda i kuchnia, pasja Maltańczyków. Czerpią niebywałą radość z tego, że mogą gotować dla turystów, i że turyści odwiedzają ich restauracje. Tak wysokiego poziomu obsługi i zainteresowania klientem dawno nie widziałem. Na początku wydawało się to nieco wyreżyserowane, ale każde kolejne wyjście do restauracji potwierdzało, że to zupełnie naturalne zjawisko.
 
Na Malcie spędziłem dwa tygodnie. Szczegóły wyjazdu wraz z opisem miejsc, które warto zobaczyć w poniższych wpisach. Godne polecenia plaże, restauracje i inne atrakcje.
 
Wyspa Gozo. Czy warto ją odwiedzić? Na co należy być przygotowanym odwiedzając to niezwykłe miejsce? Zapraszam do artykułu!
 
http://bedifferent.pl/moja-malta-wyspa-gozo/
 
Wyspa Malta, największa z wysp. W której jej części zaplanować wakacje? Co zwiedzić i zobaczyć? Przeczytaj artykuł!
 
http://bedifferent.pl/wakacje-malta/
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *