wakacje - sycylia - wyspa
25 Kwi 2016
Travel
0 Comment

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym i jednym z regionów Włoch. Jej mieszkańcy żyją jednak w mentalnym i geograficznym oderwaniu od kontynentu. Gdy myślę o Sycylii, mam wrażenie, że to autonomiczne państwo. Do tego atmosfera i ludzie, którzy wydawali się jakby wyjęci z minionych lat. Jedziemy na Sycylię. Warto!
 
O Sycylii napisałem kilka artykułów, w których dość szczegółowo opisałem odwiedzone miejsca i panującą atmosferę (linki poniżej). Zależało mi jednak, aby powstał artykuł w pigułce, dla osób, które w stopniu ogólnym chciałyby poznać wyspę. Oto on!
 

Taormina. Widok na okolicę. Sycylia

Taormina. Widok na okolicę. Sycylia

Na Sycylii spędziłem ponad trzy tygodnie, przebyłem ponad dwa tysiące kilometrów.
 
To zbyt krótki czas, aby uważać się za znawcę wyspy, ale wystarczająco długi, aby wiedzieć, gdzie i kiedy warto się zatrzymać. Zjechałem wyspę dookoła, wzdłuż wszystkich wybrzeży. Głównym celem był wypoczynek na łonie przyrody oraz smakowanie miejscowej kuchnia, która jest pasją jej mieszkańców. Zwiedzanie przy okazji, głównie jako wieczorna atrakcja. Program był dość napięty, ale chciałem poznać wyspę w stopniu, który pozwoliłby mi następnym razem celować tylko w regiony, które mnie zachwyciły, i których odkrywanie chciałbym pogłębić.
 
Kilka odwiedzonych miejsc, notabene bardzo urokliwych i niezwykłych, ale poza sezonem; w sezonie straciły swój urok. Jadąc w wakacje należy spodziewać się tysięcy spragnionych wrażeń turystów. Nie zmienia to faktu, iż uchowały się miejsca dość wyludnione i spokojne.
Sycylię warto odwiedzić poza sezonem. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba się uzbroić w cierpliwość i wyrozumiałość.
 

Sycylijskie klimaty

Sycylijskie klimaty

Sycylia jest niszczejącą wyspą.
 
Czas zatrzymał się tam dawno temu, pozostawiając nadszarpniętą zębem czasu architekturę na pastwę losu. Trudno mówić o Sycylii w kontekście zabytków, bo to jeden wielki zabytek. Oznak nowoczesności w architekturze praktycznie brak, a to, co pozostało, jest w większości w złym stanie. Ale taki urok tego miejsca. Dzięki niemu mogłem poczuć tę pierwotność, historię.
 
Będąc na Sycylii należy liczyć się ze zwiększoną ilością imigrantów z Afryki. Ich największa koncentracja jest w dużych miastach, które stwarzają wiele możliwości. Duża ich ilość jest również tam, gdzie turyści czyli w miejscach tłumnie odwiedzanych i na plażach. Podczas pobytu było spokojnie i bezpiecznie, a do „przybyszów” trzeba się przyzwyczaić.
 
Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski.
 
Za dnia temperatura przekracza 30 stopni, ale bliskość wody obniżała jej odczuwalność. Wieczorami znacznie chłodniej, ale nadal ciepło.
 
Więcej informacji o wyspie w poniższym linku.
 
http://bedifferent.pl/wakacje-na-sycylii-co-warto-wiedziec/
 

Wulkan Etna. Sycylia, Włochy

Wulkan Etna. Sycylia, Włochy

Wybrzeże zachodnie. 
 
Trapani. Największe miasto na zachodnim wybrzeżu. Do zbyt zjawiskowych jednak nie należy. Jest dobrą bazą wypadowa do zwiedzania okolicy oraz alternatywą dla zatłoczonych w sezonie letnim, nadmorskich kurortów w jej północnej części. Trapani leży nad samym morzem. Dysponuje długimi, piaszczystymi plażami, dość wąskimi i niezbyt urokliwymi. Typowe miejskie, darmowe plaże ciągnące się wzdłuż głównej ulicy. Mała ilość plażowiczów dawała jednak swobodę wypoczynku. Największym walorem jest stare miasto oraz bliskość wielu okolicznych atrakcji.
 
Marsala. Niewielkie, ale urokliwe miasto, w odległości 30 kilometrów na południe od Trapani. Produkowane w okolicach wino, o tej samej nazwie – Marsala, jest znakiem firmowym Sycylii. Znajduje się tu klimatyczne stare miasto oraz wiele winiarni z miejscowym trunkiem.
 
Erice. Atrakcja numer jeden w okolicy! Średniowieczne miasto na szczycie góry, na obrzeżach Trapani. Możliwy dojazd autobusem z centrum miasta do samego Erice lub do kolejki linowej u podnóża góry, której stacja końcowa znajduje się u bram miasta. Erice to miejsce niezwykłe. Najtłumniej jest tu wieczorem. Warto przyjechać za dnia, w międzyczasie zarezerwować stolik w miejscowej restauracji na kolację, a do tego czasu, korzystając z w miarę względnego spokoju, eksplorować tę magiczną przestrzeń.
 

Erice. Sycylia, Włochy

Erice. Sycylia, Włochy

Rezerwat Zingaro. To przyroda i piękne widoki, oddalony od Trapani o około 1,5 godziny jazdy autem. Wzdłuż kilkukilometrowego nadbrzeża ciągnącego się od okolic San Vito Lo Capo do Scopello znajdują się małe zatoczki z plażami. Oddalone są one od siebie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut pieszej wędrówki, niektóre dostępne są tylko od strony morza. Nie ma możliwości przejścia nadbrzeżem, tylko od strony gór. W sezonie turystycznym Zingaro jest bardzo popularnym i tłumnie odwiedzanym miejscem.
 

Rezerwat Zingaro. Sycylia, Włochy

Rezerwat Zingaro. Sycylia, Włochy

Rezerwat Monte Cofano wraz z zatoką Macari. Oddalony około 20 kilometrów na północ od Trapani. Punktem charakterystycznym jest wyrastająca wprost z morza brunatno-ruda góra o wysokości ponad 650 metrów. Monte Cofano jest dobrą alternatywą dla zatłoczonego w sezonie Rezerwatu Zingaro, zwłaszcza dla osób uprawiających trekking.
 

Zatoka Macari oraz Rezerwat Monte Cofano. Sycylia, Włochy

Zatoka Macari oraz Rezerwat Monte Cofano. Sycylia, Włochy

Segesta. Park archeologiczny z antycznymi ruinami, amfiteatrem, oddalony od Trapani o około 35 kilometrów. Miejsce warte odwiedzenia!
 

Segesta. Sycylia, Włochy

Segesta. Sycylia, Włochy

Wybrzeże południowe.
 
Agrygent (wł. Agrigento). Miasto, którego dwie największe atrakcje znajdują się w jego pobliżu: Dolina Świątyń oraz Schody Tureckie. Po całym dniu zwiedzania warto przyjechać do Agrygentu na obiad i popołudniowe espresso.
 
Dolina Świątyń (wł. Valle dei Templi). Park archeologiczno–krajobrazowy, wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na terenie Doliny znajdują się budowle z VI i V wieku p.n.e, między innymi Świątynia Zeusa, Hery, Heraklesa, Zgody. Duży, otwarty teren do zwiedzania. Koniecznie trzeba zabezpieczyć się przed słońcem!
 
Schody Tureckie (wł. Scala dei Turchi). Wapienne wybrzeże i klify. Ciekawe zjawisko przyrody. Piękny widok, ale z oddali.
 

Schody Tureckie koło Agrygentu. Sycylia, Włochy

Schody Tureckie koło Agrygentu. Sycylia, Włochy

 
Więcej informacji o opisanych miejscach w poniższym linku.
 
http://bedifferent.pl/moja-sycylia-miejsca-ktore-odwiedzilem/
 
Wybrzeże wschodnie. 
 
Ragusa. Na Sycylii moje miejsce numer jeden! Ragusa, wraz z innymi siedmioma miastami, znajduje się w Dolinie Noto, będącej perłą architektury późnego baroku. Ragusa składa się z średniowiecznego starego miasta oraz barokowo-współczesnego centrum, umiejscowionych na przeciwległych wzgórzach. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 

Ragusa. Sycylia, Włochy

Ragusa. Sycylia, Włochy

Modica i Noto. Ich historyczne centra miast są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kunszt architektury barokowej. Miejsca warte odwiedzenia. Ku mojemu zdziwieniu były dość opustoszałe, ale tym bardziej urokliwe.
 

Noto. Sycylia, Włochy

Noto. Sycylia, Włochy

Syrakuzy. Czwarte co do wielkości – po Palermo, Katanii i Mesynie – miasto na Sycylii. W czasach starożytnych Syrakuzy uznawane były za najbogatsze i najpiękniejsze miasto wyspy. Historyczne centrum miasta, wyspa Ortigia, będąca obecnie największą atrakcją miasta, dawniej stanowiła całe Syrakuzy. Miasto jest hałaśliwe. Korki uliczne, wszechobecne skutery, gwar i turyści wprawiają całe miasto w wibracje. W Syrakuzach znajduje się także park archeologiczny, z jednym z największych greckich teatrów.
 

Syrakuzy. Sycylia, Włochy

Syrakuzy. Sycylia, Włochy

Syrakuzy leżą nad morzem, ale nie dysponują miejskimi plażami, znajdującymi się bezpośrednio przy mieście. Tereny plażowe są na jego peryferiach, w kierunku południowym. Od nadmorskiej dzielnicy Syrakuz, Fontana Bianche, aż do miasteczka Avola, rozpoczyna się kilkunastokilometrowy odcinek plaż. Są to bardzo popularne w sezonie tereny, z kilkoma miejscowościami, z mniejszymi lub większymi plażami, leżącymi bezpośrednio przy nadmorskiej drodze. Plaże te są łatwo dostępne, a więc i zatłoczone. Kursują tu miejskie autobusy.
 
Katania (wł. Catania). Po Palermo drugie co do wielkości miasto Sycylii. Położone u podnóża Etny, największego i najgroźniejszego wulkanu w Europie. W Katanii znajduje się port morski oraz międzynarodowy port lotniczy Catania-Fontanarossa. Katania, w odróżnieniu od Syrakuz, jest miastem mrocznym. To za sprawą bazaltu, ciemnego, wulkanicznego kamienia, z którego zbudowano miasto. Wieczorem, tylko delikatnie tlące się uliczne latarnie, jeszcze bardziej potęgują jego mrok. Katania uznawana jest za jedno z najmniej sycylijskich miast. Klimat nieporównywalny do żadnego innego w jakim byłem.
 

Katania. Sycylia, Włochy

Katania. Sycylia, Włochy

Katania może poszczycić się kilometrami wspaniałych, miejskich plaż, ciągnącymi się na południu miasta. Prawie wszystkie płatne, z wyjątkiem mało atrakcyjnej plaży publicznej znajdującej się najbliżej miasta. Pozostała wielokilometrowa część jest podzielona na mini ośrodki. Każdy ma swoją nazwę, parking, pełne zaplecze sanitarne, bar czy restaurację.
 
Taormina. Miasto ułożone na stromych zboczach gór, od poziomu morza, aż do ich szczytów. Jest najbardziej rozsławionym przez pisarzy, malarzy, intelektualistów sycylijskim miejscem. W Taorminie znajduje się amfiteatr antyczny. To najpiękniejszy i najlepiej zachowany tego typu obiekt na Sycylii. Krajobraz z amfiteatru zapiera dech w piersiach. Widok na Etnę, która zdaje się być na wyciągniecie ręki, widok na morze, góry… Im wcześniej tu przybędziemy, tym lepiej, aby przy względnym spokoju zobaczyć tę wyjątkową przestrzeń. Wraz z upływem dnia sytuacja robi się coraz bardziej krytyczna.
 
teatr - antyczny - taormina

 
Szczegółowe informacje o wschodniej Sycylii w poniższym linku.
 
http://bedifferent.pl/wschodnia-sycylia/
 
Taorminie poświęciłem osoby wpis. Dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł.
 
http://bedifferent.pl/taormina-sycylijska-perla-w-koronie/
 
Wybrzeże północne. 
 
San Vito Lo Capo. Typowy nadmorski i bardzo popularny kurort oddalony od Trapani o około 40 kilometrów. W sezonie wysokie ceny noclegów, tłumy turystów. W San Vito znajduje się najpiękniejsza na Sycylii plaża. Długa, szeroka, z białym piaskiem… „plaża marzenie”. Trudno jednak dostrzec jej urok, gdy tysiące turystów wypełnią ją po brzegi!
 
Castellammare del Golfo. Serce tutejszego nadmorskiego rejony. Urokliwe i popularne miejsce z duszą! Znacznie atrakcyjniejsze od oddalonego o 45 kilometrów San Vito Lo Capo. Wiele restauracji, kawiarni, sklepów w lokalnym klimacie, w dobrym tego słowa znaczeniu! Przy miasteczku jest duża plaża, ale bardzo zatłoczona. Wystarczy jednak przejść kilkaset metrów brzegiem morza w kierunku Alcamo Marina i Balestrate, aby cieszyć się kilometrami prawie bezludnych plaż i niezobowiązującym wakacyjnym klimatem.
 

Castellamarre del Golfo w północnej części wyspy. Sycylia, Włochy

Castellamarre del Golfo w północnej części wyspy. Sycylia, Włochy

Alcamo. Miasteczko wgłębi wyspy, zaledwie kilka kilometrów od morza. Znajduje się na niewielkiej górze, z której rozpościera się widok na okoliczne winnice i morze! Alcamo jest sennym i klimatycznym miejscem, mimo niewielkiej odległości od popularnych, nadmorskich kurortów.
 
Podsumowanie:
 
Zachodnie wybrzeże warto odwiedzić, jednak poza sezonem. Główne atuty to okoliczna przyroda oraz kameralne miasta. Mało atrakcyjne miejsce do plażowania, ale wypoczynek na łonie natury gwarantowany.
 
Południowe wybrzeże uważam za najmniej atrakcyjną i najmniej rozwiniętą turystycznie część Sycylii. Kamieniste plaże, klify, strome zejścia, silne wiatry.
 
Wschodnie wybrzeże jest dla mnie kwintesencją Sycylii. Najbardziej atrakcyjne i różnorodne pod kątem możliwości zwiedzania i spędzania wolnego czasu. Atrakcyjne tereny do plażowania oraz zaplecza dużych miast to główne atuty tego regionu. Wypoczynek i rozrywka w jednym!
 
Północne wybrzeże poznałem w niewielkim odcinku, w stosunku do długości linii brzegowej. Rejon, w którym byłem, uznaję jednak za najatrakcyjniejszy pod kątem plażowania i odpoczynku. Niezobowiązujący wakacyjny klimat, senne miasteczka, kilometry atrakcyjnych plaż, wiele zjawisk przyrody wartych odwiedzenia. Blisko do Palermo, stolicy Sycylii. W sam raz na jednodniową wycieczkę! Jako bazę noclegową wybrałbym Castellammare del Golfo (poza sezonem) lub okoliczne miasteczka – Alcamo, Balestrate (w sezonie). Niższe ceny, mniej turystów.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *