alpy - lodowiec - kaunertal
18 Mar 2016
Travel
0 Comment

Wiosna czy lato w górach do zbyt oczywistych nie należą, ale dopiero w tym okresie górskie szlaki i szczyty pozwalają spragnionym obcowania z naturą eksplorować tę niezwykłą przestrzeń. Jestem w Tyrolu w austriackich Alpach, malowniczej krainie na pograniczu czterech państw – Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. 
 
Moja baza noclegowa znajduje się w Spiss w powiecie Landeck na wysokości 1628 metrów n.p.m., najwyżej położonej gminie w Austrii. Spiss leży w sąsiedztwie malowniczych dolin Oberinntal i Samnaun, na granicy ze Szwajcarią, od której oddzielona jest jedynie płynącą w dole rzeką. Do granicy Włoch jest 20 kilometrów.
 
Najbliższa okolica na styku trzech państw oferuje wiele atrakcji. Które miejsca warto odwiedzić będąc tu? Przeczytaj o nich w moim artykule „Wiosna w Alpach. Jedziemy w góry”.
 
http://bedifferent.pl/wiosna-w-alpach/
 

Gmina Spiss w Tyrolu. Alpy, Austria

Gmina Spiss w Tyrolu. Alpy, Austria

W planach miałem także zwiedzanie dalszych od Spiss terenów. Właścicielka pensjonatu, w którym mieszkałem, zasypała stół folderami i broszurami prezentującymi region. Było w czym wybierać!
W Tyrolu, nazywanym „Sercem Alp”, znajduje się wiele atrakcji i okoliczności przyrody zapierających dech w piersiach. Wybór padł na Kaunertaler Gletscher! Jadę na lodowiec!
 

Lodowiec Kaunertal (Kaunertaler Gletscher), Alpy. Tyrol, Austria

Lodowiec Kaunertal (Kaunertaler Gletscher), Alpy. Tyrol, Austria

Wjazd kolejką linową na lodowiec nie jest niczym szczególnym, ale wjazd autem na wysokość blisko trzech kilometrów robi już wrażenie!
 
Lodowce Kaunertaler Gletscher oraz Pitztaler Gletscher znajdują się na terenie Gletscherpark (Parku Lodowców) w powiecie Landeck. Ich punkty widokowe są odpowiednio na wysokości 3108 oraz 3440 metrów n.p.m. Wybrałem Kaunertal, gdyż wjazd autem na szczyt góry jest możliwy tylko w przypadku tego lodowca. Pomysł wydał mi się tak surrealistyczny, że chciałem tego doświadczyć. Było warto! Zapinamy pasy i w drogę!
 

Droga na lodowiec Kaunertal. Tyrol, Austria

Droga na lodowiec Kaunertal. Tyrol, Austria

Niezależnie od której strony jedziemy, należy dotrzeć drogą numer B180 do miejscowości Prutz w powiecie Landeck.
 
Następnie w kierunku wschodnim zgodnie z oznaczeniem „Kaunertaler Gletscher”. Od Prutz mam do pokonania ponad 30 kilometrów i różnicę poziomów wysokości blisko dwa kilometry. W normalnych warunkach przejazd takiej trasy jest zadaniem prostym, niemniej „wspinanie” się autem na sam szczyt okazało się już nie lada wyzwaniem i zajęło znacznie więcej czasu niż przypuszczałem.

Wjeżdżam aż na wysokość 2750 metrów n.p.m!
 

Na terenie Gletscherpark (Parku Lodowców) w Alpach. Tyrol, Austria

Na terenie Gletscherpark (Parku Lodowców) w Alpach. Tyrol, Austria

„Pamiętaj kierowco młody, jadąc w góry miej bak zawsze pełny i bądź gotowy”!
 
Początkowo łagodny odcinek, w połowie trasy zmienił się w strome serpentyny wykute w zboczach gór. Wyjeżdżając ze Spiss miałem prawie pół baku paliwa. Wskaźnik spalania wskazywał trzysta kilometrów do przejechania, więc trasa długości sześćdziesięciu kilometrów nie wzbudziła żadnych podejrzeń.
„Piłowanie” na pierwszym biegu pod górę przez kilkanaście kilometrów, skończyło się nieomal katastrofą! Na „rezerwie” wjechałem na szczyt! Wystarczyło jednak dwa kilometry więcej i byłby spory problem. Niemal cały zjazd pokonałem na „luzie” i hamulcu! Klocki zdarte, ale przynajmniej dojechałem do stacji benzynowej!
 

Wjazd na sam szczyt lodowca Kaunertal. Alpy, Austria

Wjazd na sam szczyt lodowca Kaunertal. Alpy, Austria

Wjazd na lodowiec jest płatny. Koszt 23 Euro/auto.
 
Tuż za miejscowością Grasse znajduje się punkt poboru opłat. Trasa prowadząca na lodowiec ma 26 kilometry długości, kończy się metą na wysokość 2750 metrów n.p.m. Wzdłuż drogi dojazdowej znajduje się wiele atrakcji; punktów widokowych, schronisk, zjawisk przyrody.
 

Sztuczne jezioro przy drodze na lodowiec. Tyrol, Austria

Sztuczne jezioro przy drodze na lodowiec. Tyrol, Austria

Na samej górze znajduje się duży parking oraz restauracja z tarasem widokowym.
 
Menu proste i ograniczone, ale mój wzrok tradycyjnie już powędrował w kierunku typowo alpejskich deserów. Apfelstrudel (strudel jabłkowy) z waniliowym sosem oraz Germknödel – przygotowywana na parze drożdżowa kluska (u mnie to się zwie „pampuchem”) z powidłami śliwkowymi w środku, w sosie waniliowym i posypana makiem… to mój cel! Prawie 600 kcal, ale kto głodnemu i zestresowanemu zabroni!
 

Panorama doliny Kaunertal. Tyrol, Austria

Panorama doliny Kaunertal. Tyrol, Austria

Dotarcie na lodowiec autem to jednak nie koniec atrakcji. Z poziomu parkingu wjeżdżam kolejką linową na szczyt Karlesjoch na wysokość 3108 metrów n.p.m. To mój ostateczny cel. Koszt 18 Euro/osobę.
 

Kolejka linowa na szczyt Karlesjoch w Tyrolu. Alpy, Austria

Kolejka linowa na szczyt Karlesjoch w Tyrolu. Alpy, Austria

Na górze trudno oczekiwać rozbudowanej przestrzeni spacerowej. Wydrążony w skale dość wąski i krótki „chodnik” to jedyna możliwość postawienia stopy na trzytysięczniku. Dodatkową „atrakcją” są dość prowizoryczne zabezpieczenia lub ich brak. Po bokach kilkusetmetrowe skarpy i urwiska. Dla osób z lękiem wysokości może to być ekstremalne doznanie!
 

Na szczycie Karlesjoch. Alpy, Austria

Na szczycie Karlesjoch. Alpy, Austria

Widok okolicy niemniej przedni! Wokół najwyższe partie Alp, tylko gdzieniegdzie widoczne w dole i skryte w dolinach wioski.
 

Panorama Alp ze szczytu Karlesjoch w Alpach. Tyrol, Austria

Panorama Alp ze szczytu Karlesjoch w Alpach. Tyrol, Austria

Na całej długości trasy, od miejscowości Prutz (866 metrów n.p.m.) na szczyt Karlesjoch (3108 metrów n.p.m.), można zaobserwować wszystkie występujące w europejskich górach poziomy pięter roślinności. Są to kolejno:

  • piętro podgórza – do wysokości 900 metrów
  • piętro reglowe – od 900 do 1600 metrów
  • piętro kosodrzewiny (subalpejskie) – od 1600 do 2100 metrów
  • piętro halne (alpejskie) – od 2100 do 2800 metrów
  • piętro turniowe (subniwalne) – od 2800 do 3100 metrów
  • piętro śnieżne (niwalne) – powyżej 3100 metrów

Mniej więcej od wysokości 2500 metrów zaczyna się coraz bardziej jednolity i monotonny krajobraz.
Im bliżej szczytów, tym okolica bardziej przypomina „krajobraz księżycowy”. Wraz z pokonywaniem kolejnych pięter zmienia się też temperatura. Od ciepłej i słonecznej u podnóża, do wietrznej i zimnej na szczycie.
 

W drodze na szczyt. Lodowiec Kaunertal w Alpach

W drodze na szczyt. Lodowiec Kaunertal w Alpach

Na terenie Gletscherpark znajduje się także wiele pieszych tras i szlaków. Można zostawić auto na jednym z parkingów i udać się na wycieczkę. Widok rowerzystów mknących na samą górę to także częsty widok. Mnie zmęczył wjazd autem, więc tym większy szacunek i podziw dla kolarzy-nadludzi!
 

Jedna z atrakcji na wysokości ponad 2500 metrów n.p.m. Alpy, Austria

Jedna z atrakcji na wysokości ponad 2500 metrów n.p.m. Alpy, Austria

Warto przeżyć taką przygodę! Wysoki poziom adrenaliny i atrakcji gwarantowany!
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *