serfaus - alpy - austria
5 Lip 2016
Travel
0 Comment

Serfaus, Fiss i Ladis w Tyrolu tworzą niezwykły region z wieloma kilometrami malowniczych tras, latem spełniających oczekiwania amatorów górskich wycieczek, a zimą miłośników białego szaleństwa. Duża baza noclegowa oraz infrastruktura łącząca te trzy miejscowości dodatkowo sprzyjają udanemu wypoczynkowi!
 
Z Wrocławia mam do pokonania dziewięćset kilometrów i ponad dziesięć godzin jazdy autem. Męczące zadanie dla kierowcy, zwłaszcza kiedy opuszczam autostradowe dłużyzny usypiające moją czujność i wjeżdżam na górskie drogi wymagające zwiększonej koncentracji.
 
Za „kółkiem” wyznaję zasadę: „Dłużej w drodze, bezpieczniej do celu”. Przy pokonywaniu długich tras nie zależy mi bynajmniej na jak najszybszym dotarciu na miejsce. Jazda po niemieckich autostradach daje możliwość przyspieszenia, ale zwiększona liczba postojów i przerw na kawę skutecznie wydłużają czas podróży. Mijam Drezno, Norymbergę i Monachium, za którym zaczynają się już widoczne w zarysie Alpy. Za miejscowością Garmisch-Partenkirchen postój z widokiem na Zugspitze.
 

Zugspitze. Najwyższy szczyt w Alpach Bawarskich, Niemcy

Zugspitze. Najwyższy szczyt w Alpach Bawarskich, Niemcy

Zugspitze to najwyższy szczy górski w Niemczech. Jego wysokość to 2962 metry n.p.m. Jestem w Alpach Bawarskich, na pograniczu niemiecko-austriackim. Łyk mocnej kawy na pobudzenie i wjeżdżam do Austrii. Kieruję się do miejscowości Imst, następnie Prutz i do Ried, z której znaki kierunkowe doprowadzają mnie do celu. Docieram do Serfaus. Zastane na miejscu alpejskie widoki wynagradzają trud podróży!
 

Alpy w Tyrolu, Austria

Alpy w Tyrolu, Austria

Serfaus-Fiss-Ladis leżą w powiecie Landeck w Tyrolu, na wysokości, odpowiednio, 1427, 1436 i 1180 metrów n.p.m. Jedna kręta droga doń prowadząca biegnie przez wszystkie miejscowości. Z każdej z nich, rozbudowanym systemem wyciągów, można dotrzeć w najwyższe partie tutejszych gór. Wysokość 2500 metrów jest na „wyciągnięcie wyciągu”, do trzytysięczników prowadzą już górskie szlaki. Region dysponuje wieloma kilometrami pieszych, rowerowych i narciarskich tras.
 

Plan tras i wyciągów w regionie Serfaus-Fiss-Ladis

Plan tras i wyciągów w regionie Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus urzekło mnie najbardziej. Jest największą powierzchniowo i najliczniej zamieszkałą miejscowością spośród trzech wymienionych. Typowa alpejska zabudowa z charakterystyczną dla tutejszego krajobrazu czystością i schludnością. Wiele restauracji, kawiarni, sklepów. Miasteczko z klimatem w sercu Alp.
 

Serfaus. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach. Tyrol, Austria

Serfaus. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach. Tyrol, Austria

Na końcu miejscowości znajdują się stacje kolejek linowych. Jedną z nich wjeżdżam między innymi na szczyt Lazid na wysokość 2346 metrów n.p.m. Koszt przejazdu tam i z powrotem to 17,50 Euro za osobę. Na szczyt można także wejść pieszo lub wjechać rowerem.
 

Tyrol

Stacja kolejki linowej na szczycie Lazid. Alpy, Austria

Alpy. Tyrol, Austria

Alpy. Tyrol, Austria

Tyrol

Alpy. Tyrol, Austria


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *